Логопедичні ігри для дітей 6-7 років: вправи в домашніх умовах

поштовий індекс 08292

Мы у facebook

Корисні посилання

Будь-які відхилення в нормальному вимові звуків можуть створити масу незручностей для дитини дошкільного і молодшого шкільного віку. Дитина 6-7 років порівнює свою промову з промовою інших дітей, і, якщо є дефекти, він починає бентежитися, замикається, неохоче йде на контакт. Це заважає йому нормально будувати стосунки з однолітками і навчатися, адже навчання в початковій школі нерозривно пов’язана з мовними функціями.

Допомогти дитині подолати труднощі можуть логопед і дитячий психолог. Багато батьки й самі беруть активну участь в корекції мовлення дитини, займаючись з ним вдома. У цьому матеріалі ми представимо декілька найефективніших логопедичних ігор для дошкільнят.

Коли потрібні домашні заняття?

Дошкільнята, у яких є проблеми зі звукопроизношением, в дитячому садку чи в школі раннього розвитку проходять логопедичний обстеження. В ході цієї незвичайної діагностики мовленнєвих можливостей логопед з’ясовує, як рано малюк заговорив, які слова були першими, коли він навчився будувати речення, є в нього дефекти мови і труднощі з вимовою певних звуків.

Зазвичай досліджують наступні звуки і поєднання: C, Сь, З, Зь, Ц, Ш, Ж, Щ, Ч, Р, Рь, Л, Ль. Оцінюється не тільки окрему вимову, але і звучання в словах і складах.

Як побудувати заняття вдома?

Оптимальна форма засвоєння інформації для дітей 6-7 років — ігрова форма. У цьому віці у хлопчиків і дівчаток є потреба не просто в іграх, а в сюжетних і рольових завданнях, в яких вони зможуть спробувати себе у різних ролях. Це обов’язково потрібно враховувати, плануючи домашні логопедичні заняття.

Проводити їх слід щодня, приділяючи хоча б 10-15 хвилин. В ідеалі варто займатися з дитиною тричі на добу по 10 хвилин.

У кожне заняття бажано включати такі складові:

- розминка (гімнастика) для мовного апарату — 3-5 хвилин;

- логоритміка (вимову проблемних звуків в віршиках і чистоговорках) синхронно з рухом, в такт стрибків або ходьбі — 1-2 хвилини;

- дихальна гімнастика вимову проблемних звуків на видиху (1-2 хвилини);

- вірші і пісеньки, можна в поєднанні з рухом, забарвлені емоційно мімікою і жестами (3-4 хвилини);

- логопедичні ігри з дидактичним матеріалом (4 -5 хвилин);

- нові вправи — показ та повтор (2-3 хвилини).

Вправи для мовного апарату

Артикуляційна гімнастика може стати дуже смішним і цікавим дозвіллям. Батьки можуть запропонувати дитині висовувати язик як змія, «звішувати» його вниз як втомлена собачка, висунутим язиком можна намалювати в повітрі, щоб мама спробувала здогадатися, що ж чадо изобразило. Губи складають у трубочку, зображують слоника і рибку, розтягують в широкій посмішці, скалять зуби, подібно розлюченому леву.

Такі нескладні вправи добре розвивають мімічні м’язи, м’язи губ, мови, щелепу, а також піднімають настрій і дитині, і дорослим. Якщо супроводжувати артикуляційну гімнастику забавними звуками, які доповнюють зображуваної тварини, то веселощі для всіх забезпечено.

Скоромовки і чистомовки

Цінність чистоговорок складно переоцінити. Вони не дозволяють дитині пропустити в слові звук, вимова якого дається йому з працею, замінити його на схожий, але інший звук.

Чистомовки мами і тато можуть легко скласти самостійно. Для цього в початок і кінець римованого двустишия або чотиривірші включають той звук або сполучення звуків, з якими у дитини і виникають найчастіше проблеми.

Наприклад, у дошкільника з проблемним «Л», вимову буде виходити значно краще, якщо в ритмічних заняттях, при ходьбі, стрибках, в танці він буде вимовляти чистоговорку на цей звук:

Ла-ла-ла зима прийшла,

Лапи ялинок побілила,