Розвиток підлітків. Фізичний розвиток людини.
Що таке підлітковий вік?
Підлітковий вік є перехідним етапом між дитинством та дорослим життям. Заведено вважати, що підлітковий вік охоплює період від 11—12 до 16—17 років. У підлітковому віці змінюються різні боки життя підлітка: фізичний, соціальний, психічний, духовний.
А оскільки кожна людина є індивідуальністю, то спостерігаються індивідуальні відмінності в перебігу підліткового періоду, тобто кожний розвивається по своєму. Ознаки змін у своєму тілі з певного моменту помічають і хлопчики, і дівчатка. Але ці зміни різні. Справа в тому, що кожна стать готується виконувати свою власну біологічну функцію, пов'язану з продовженням роду. Тому цю стадію розвитку називають стадією статевого дозрівання.
Процеси статевого дозрівання характерні для цього періоду, одним з яких є поява вторинних статевих ознак. У хлопців і дівчат з'являється волосся на лобку, під пахвами, активізується функція потових і сальних залоз, що спричиняє виникнення юнацьких вугрів.
Підлітковий період — бурхливий період розвитку учнів, протягом якого відбуваються певні фізичні зміни: вага тіла збільшується на 4—5 кг, зріст — 4—8 см, об'єм грудної клітки — на 2—5 см за рік. У підлітків збільшується сила серцевого м'яза, зменшується частота пульсу, що дає змогу учням виконувати великі фізичні навантаження – все це ознаки фізичного розвитку підлітків. У дівчат ці зміни починаються на два роки раніше, ніж у хлопців
Що таке фізичний розвиток організму?
Фізичний розвиток - це показник процесів росту і формування дитячого організму. Він визначає процес формування, дозрівання організму на кожному відрізку часу. Отже, під фізичним розвитком розуміють сукупність властивостей будови тіла і роботи всіх його органів. Вони і визначають запас фізичних сил організму
Що ж змінюється в будові тіла?
Так, у хлопчиків, плечі стають ширшими, а розміри тазу залишається незмінним. В дівчат навпаки, таз збільшується, а плечі залишаються вузькими. Поступово визначається чітка різниця між хлопчиками й дівчатками, формується специфічна щодо статі будова тіла.
Як змінюється ріст і маса тіла?
Ріст - це кількісне збільшення маси тіла.
Ріст і розвиток - дві сторони єдиного процесу життєдіяльності, вони взаємопов'язані і взаємообумовлені. Ріст і розвиток - безперервний поступальний процес, що триває від народження людини до 18-20 років, але, як відомо, темп їх залежить від віку людини. Ріст і розвиток протікають нерівномірно. Чим молодший дитячий організм, тим більш інтенсивно протікають процеси росту і розвитку.
У дітей 10-11 років починається статево орієнтований фізичний розвиток. Інтенсивність приросту м'язової сили у дівчаток і хлопчиків різна: у хлопчиків вона зазвичай вища, але у віці від 10 до 12 років дівчатка сильніші від хлопчиків. Норми щодо зросту і маси тіла підлітків наведено у таблиці.
Таблиця показників фізичного розвитку підлітків
Що впливає на фізичний розвиток?
Фізичний розвиток (форма, розміри і пропорції окремих частин тіла, можливості їх діяльності) змінюється під впливом різних чинників протягом усього життя людини, особливо до 22-25 років. Фізичний розвиток організму і його зміни залежать від умов довкілля та від нервової системи, внутрішньої секреції, спадковості тощо. Крім того він залежить від сили, витривалості організму, здібностей та обдарованості особистості, її душевних властивостей.
Що потрібно для нормального фізичного розвитку?
Для збереження нормального росту і розвитку дітей потрібне раціональне збалансоване харчування. Організм дитини 11-15 років потребує досить високої калорійності харчування. Необхідно, щоб з їжею в організм надходили білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі та вітаміни.
Велике значення у збереженні фізичного розвитку школярів відіграють постійні фізичні вправи, ранкова гімнастика, загартовування організму, заняття спортом, активний відпочинок, здоровий сон тощо. Важливою характеристикою фізичного розвитку людини є спроможність людини ефективно виконувати певні дії: рухатися, працювати, виконувати вправи.
Важливою ознакою фізичної складової здоров'я є здатність людини пристосовуватися (адаптуватися) до змін довкілля (температури повітря, вологості, атмосферного тиску тощо), до змін сезонності. Тому для збереження нормального процесу фізичного розвитку необхідно навчитися пристосовуватися до різних умов життя.
Як визначити рівень свого фізичного розвитку?
Найкраще визначати здоров'я людини за такими показниками її фізичного стану: пульсом, частотою дихання, температурою тіла, кольором шкіри та слизових оболонок. Потрібно враховувати ступінь фізичного розвитку кожної дитини: відповідність її зросту і маси тіла віковим нормам, пропорційність частин тіла тощо. Всі ці показники разом із спеціальними дослідженнями дають можливість з більшою чи меншою точністю оцінити стан фізичного здоров'я людини.