Етапи сенсорного пізнання в ранньому віці. Навички і вміння
Що повинен уміти дитина в півтора — два роки? У цьому віці малюк, як правило, вже має освоїти такі навички сенсорного сприйняття:
Орієнтується в колірній палітрі, розрізняє 3-4 кольору, сортує предмети однакового кольору.
Збирає пірамідку по спадаючій розміру елементів. Мінімальна кількість елементів — 4-5. Бажано, щоб елементи пірамідки різко контрастували один з одним в розмірі.
Аналізувати конфігурацію геометричної фігури, успішно співвідносить її форму з проекцією на площині. Наприклад, заповнює отвори на дошці відповідними формами геометричних фігур.
Впевнено, не відриваючи олівець від паперу, малює вертикальні, горизонтальні, округлі лінії. Може правильно прокоментувати те, що намальовано (оцінити довжину і товщину ліній, наприклад).
Детальніше про те, що повинен вміти і як розвивати дитину в 1 рік, описано в окремій статті, — вона може бути вам корисна. У віці від двох до трьох років вміння дитини розширюються і доповнюються. Тепер дитина повинна оперувати такими елементами сенсорного сприйняття.Сенсорний розвиток дітей раннього віку: особливості, норми, ігри Розрізняти не менше 6 кольорів, пам’ятати їх назви, сортувати предмети за заданим зразком кольору.
Аналізувати розміри за допомогою мінімум трьох визначень (великий, середній, маленький).
Без труднощів збирати пірамідку. Мінімальна кількість елементів в цьому віці 5-8 кілець. Хороший ефект дає зворотний збір пірамідки, не тільки від більшого елемента до меншого, але і навпаки.
Збирати цілу картинку з розрізаних елементів. Оптимальна кількість елементів в цьому віці 4-6-8.
Оперувати уявленнями про форму предметів. Розрізняти поняття «куб», «куля», «цеглинка».
Сортувати однакові предмети за загальними ознаками: кольором, формою, розміром.
До того ж необхідно пам’ятати про індивідуальні особливості сприйняття кожної дитини. Не можна проводити навчання, чинячи тиск, примушуючи дитину до занять. Щось він буде робити із задоволенням і легко, а якісь завдання викличуть труднощі і малюк відмовиться їх виконувати .Найкращим способом зацікавити дитину отримати інформацію про навколишній світ була і залишається ігрова форма, особливо це стосується сенсорного розвитку дошкільників.Для кожної з п’яти сенсорних систем (зір, слух, нюх, дотик і смак) можна розробити прості і цікаві вправи, використовуючи доступні всім підручні засоби.
Ігри для тренування різних видів сприйняття
Завдання цих вправ та ігор полягає в розвитку тактильної (поверхневої) чутливості, а також зорового і слухового сприйняття.Сенсорний розвиток дітей раннього віку: особливості, норми, ігри Фольга. Дайте дитині шматочок фольги, нехай він помнеться її, потім разом розгладьте фольгу назад. Пошуршіт шматочком фольги в процесі її зминання. Якщо дитина вже розмовляє, обговоріть, що нагадують видаються фольгою звуки.
Крупи, сушена квасоля, шишки, каштани. Різноманітність форм перерахованих предметів дасть простір не тільки випробовуваним відчуттям, а й польоту фантазії. Обговоріть, на що схожі відчуття, які відчуває дитина, досліджуючи шкаралупу каштана або шишку (поколювання, свербіж, біль). Нехай дитина проаналізує форму цих предметів. На прикладі круп і квасолі можна потренуватися у визначенні величин — велика, маленька.
Пісок, вода. Заохочуйте гри дитини на відкритому повітрі з цими матеріалами. У зимовий час хорошим замінником піску в домашніх умовах може бути манна крупа. Налийте трохи води в ємність з манкою. Дозвольте дитині розмішати отриману субстанцію, обговоріть його відчуття.
«Злови звірка» — хороша вправа в ігровій формі, що дозволяє розвинути тактильні відчуття. Запропонуйте дитині закрити очі, потім візьміть його улюблену м’яку іграшку (бажано невеликих розмірів) і проведіть її по частинах його тіла. Дитина повинна визначити де «пробіг» звірок — по нозі, спинці, шиї і т.д. «Торбинка з секретом» — цікава гра для тренування тактильної пам’яті, закріплень уявлень про форму предметів. Покажіт дайте помацати дитині кілька різних дрібних предметів: квасоля, намистини, крупу, макаронні вироби певної форми. Назвіт назви цих предметів. Потім попросіть малюка відвернутися, а предмети розсортуйте за непрозорими мішечках. Коли дитина повернеться, попросіть його закрити очі і навпомацки визначити те, що знаходиться в кожному мішечку.