ОРІЄНТУВАННЯ В ПРОСТОРІ.
У дітей 5-6 років закріплюють вміння розрізняти ліву і праву руку, визначати напрямок місце знаходження предметів по відношенню до себе: вгорі, внизу, попереду, ззаду, зліва, справа. З цією метою використовують ігрові вправи, рекомендовані для дітей середньої групи: «Вгадай, хто де стоїть!», «Вгадай, що де знаходиться!», «Покажи, де дзвенить дзвіночок» і т. Їх можна проводити як на заняттях з математики, так і в іграх.
Як і в середній групі, діти вправляються в розрізненні протилежних напрямків, але завдання ускладнюють. Виражається це в тому, що збільшують кількість предметів (від 2 до 6), місце розташування яких дитині пропонують визначити, а також відстань між дитиною і предметами. Діти поступово навчаються визначати напрямок розташування будь-яких предметів, що знаходяться на значній відстані від них.
Дітей вчать не тільки визначати, в якому напрямку від них знаходяться предмети, а й самостійно створювати зазначені ситуації: «Встань так, щоб Аня опинилася попереду, а Женя - тут перед тобою!», «Встань так, щоб зліва від тебе був стіл, а праворуч - дошка ».
Розвиток вміння пересуватися в зазначеному напрямку.
У старшій групі велику увагу приділяють закріпленню і вдосконаленню вміння
пересуватися в зазначеному напрямку, змінювати напрямок руху під час ходьби, бігу.
На музичних і фізкультурних заняттях вихователь для точного позначення напрямку руху вживає в мові прислівники і прийменники: вгору, вниз, вперед, назад, наліво (зліва), направо (праворуч), поруч, між, навпаки, за, перед, тощо. Спираючись на вміння дітей орієнтуватися на собі, він вчить їх здійснювати рух у зазначеному напрямку.
Велике значення має використання певної системи ігор з правилами - дидактичних і рухливих. Ігри проводять на заняттях з математики, фізкультурних, музичних і поза занять, головним чином на прогулянці. На початку року можна запропонувати гру «Куди підеш і що знайдеш?». У старшій групі цю гру проводять у більш складному варіанті. Діти роблять вибір з 4 напрямків, завдання одночасно виконують кілька людей. Далі проводять ігри «Знайди предмет», «Знайди прапорець», «Подорож», «Розвідники». Ігрова дію тут також пошук захованої іграшки (речі). Але тепер дитині пропонують в процесі активного пересування змінювати напрямок, наприклад дійти до столу, повернути праворуч, дійти до вікна, повернути ліворуч, дійти до кута кімнати і там знайти заховану іграшку.
Спочатку, проводячи ці ігри, педагог дає вказівки в ході дії: «Дійди до столу ... Повернись направо ... Дійди до вікна ... Повернись ліворуч ...» тощо. Кожну вказівку він робить тоді, коли вже виконано попереднє, причому називання предмета має слідувати після того, як дитина вже змінив напрямок руху, інакше діти орієнтуються тільки на предмет, а не на зазначений напрямок.
Проведення таких ігор доцільно обмежити невеликою площею, а в міру накопичення дітьми досвіду площа може бути збільшена до розмірів всієї групової кімнати або ділянки. Поступово збільшують кількість завдань на орієнтування і змінюють порядок їх пропозиції. Якщо спочатку діти визначають лише парні напрямки: вперед - назад, направо - наліво, то пізніше напрямки вказують в будь-якому порядку: вперед - направо, направо - назад і тощо.
Для засвоєння дітьми правил поведінки пішохода на вулиці, пов'язаних з умінням орієнтуватися в напрямках направо і наліво, рекомендують гри «Правильно вулицю пройдеш - в новий будинок прийдеш, помилишся - в старому залишишся», «Правильно пройдеш - інший прапорець візьмеш», «Передай пакет ».
Завдання в цих іграх полягає в тому, щоб кожна дитина правильно пройшов по тротуару, дотримуючись правого його боку,
або, переходячи вулицю, подивився спочатку наліво, а дійшовши до середини вулиці, - направо.
Корисні вправи в відтворенні напрямку руху з закритими очима на основі пробного ходу в іграх «Нагодуй конячку», «Стук-стук в барабан», «Знайди свій значок». Ці ігри аналогічні, тому як приклад опишемо останню. Уздовж стіни розміщують моделі геометричних фігур. Спочатку ведучий з відкритими очима підходить до фігури, яку назвав вихователь, а потім із закритими очима повертається до стіни з моделями і на дотик знаходить потрібну.
При орієнтуванні в просторі у дітей розвивають швидкість і чіткість реакції на звуковий сигнал (гри «Яків, де ти?», «Жмурки з дзвіночком», «Звідки голос?»).
Важливо навчити дітей, діючи за вказівкою, розрізняти напрямки рухів. З цією метою рекомендують гри «Стук-стук в барабан», «Нагодуй конячку» (в зміненому варіанті). Діти з закритими очима рухаються до предмету, слідуючи вказівкам вихователя: «Зроби 2 кроки вперед, повернись наліво, зроби 3 кроки» повернись на право. Кількість завдань спочатку обмежують 2-3, а пізніше їх число можна збільшити до 4-5.
Зацікавленість дітей у виконанні більш складних завдань, що вимагають чіткого розрізнення основних просторових напрямків, створюється заміною іграшок.
Встановлення просторових відносин між предметами. Важливе значення набуває навчання дітей 5 - 6 років вмінню визначати положення предмета по відношенню до іншого предмету («Праворуч від матрьошки варто пірамідка, а зліва сидить ведмедик, ззаду матрьошки варто неваляшка»), а також своє становище серед навколишніх предметів («Я стою за стільцем, між вікнами, ззаду Наташі » тощо).
Уміння орієнтуватися від іншого предмета грунтується на вмінні орієнтуватися на самому собі. Діти повинні навчитися подумки уявити себе в положенні предмета.
Далі пропонують гри «Де що стоїть?», «Доручення», «Хованки», «Що змінилося?». («Лена була попереду Ніни, а тепер вона ззаду Ніни».
Велику користь приносить ігрова вправа «Знайди таку ж картинку». Матеріалом для нього служать картинки, на яких зображені одні й ті ж предмети (наприклад, будиночок, ялинка, берізка, парканчик, лавочка) в різних просторових взаєминах. Пару складають картинки з однаковим розташуванням малюнків предметів. Вправи з картинками проводяться, наприклад, так: кожен з гравців отримує по одній картинці. Парні картинки залишаються у ведучого. Ведучий бере одну, зі своїх картинок і показує її, запитуючи: «У кого така ж?» Отримує парну картинку той, хто точно визначить просторові взаємини між предметами, які на ній намальовані.