Навчання дитини навичкам самообслуговування. Практичні поради та рекомендації.
Як познайомити маленьку дитину з правилами безпечної життєдіяльності?
Що таке основи безпечної життєдіяльності (ОБЖ)?
Безпечна життєдіяльність дитини - це той спосіб його взаємодії з навколишнім світом, який перешкоджає виникненню шкідливого впливу певних факторів на фізичне і психічне здоров'я та благополуччя дитини. Відповідно, правила дотримання ОБЖ в дитячому саду включають в себе:
■ правил особистої гігієни;
■ правила роботи з крихкими, дрібними, гострими та іншими небезпечними предметами (навіть якщо ви їх у руки дитині ніколи не давали, малюк повинен мати про них уявлення; хтось з дітей потайки приніс з дому, знайшли на прогулянці - ситуацій безліч, ніхто не застрахований від них, на жаль);
■ навички самостійного харчування;
■ навички самообслуговування.
Основні проблеми.
Як тільки малюк починає ходити, ви вже не можете встигати за ним всюди. І справа зовсім не в тому, що ви погано стежите за дитиною, а в тому, що він стає практично всюдисущий, і вам просто неможливо встежити за кожним його кроком.
Тому в ідеалі до моменту надходження в дитячий садочок ваш малюк повинен повністю оволодіти елементарними навичками самообслуговування, знати загальні правила гігієни та інші правила безпечної життєдіяльності.
Основними проблемами при вступі в дитячий садочок стають:
■ Неможливість повноцінно самостійно харчуватися (повноцінно - в даному конкретному випадку означає акуратно і досить швидко, оскільки часто діти обливаються супом, а вихователі забувають їх переодягти, в підсумку малюки ходять по групі або гуляють на вулиці в сирих речах; швидкість самостійної їжі важлива тому, що зміна страв відбувається досить динамічно, і якщо дитина звикла подовгу колупатися в тарілці, навряд чи він встигне наїстися за відведений на харчування час - догодовувати його будуть лише перший тиждень, якщо вдасться домовитися з нянею. Хочеться додати, що вилок і ножів вихованцям не дають , тому якщо ви привчили дитину харчуватися, використовуючи все різноманіття приладів, це, звичайно, дуже добре для самого малюка, але перед надходженням в дитячий сад переконайтеся, що так само успішно малюк впорається з їжею, орудуючи однією ложкою).
■ Неможливість самостійно і вчасно одягнутися, взутися (вчасно - це означає надіти взуття до того, як, наприклад, прослідувати після сну до санвузлу, або застебнути куртку до виходу на вулицю; самостійне вміння обслуговувати себе важливо ще й тому, що вихователі часто не можуть встежити, чи всі замотали горло шарфом перед прогулянкою, застебнули чоботи, зав'язали шапки - у підсумку частота простудних захворювань у стінах дитячих дошкільних закладів стабільно висока).
■ Незнання і від того часткове дотримання правил гігієни (діти погано миють руки, облизують їх, не вміють користуватися хусткою, щоб висякатися, міряють чужі шапки, допивають один за одним компот, чхаючи і кашляючи, що не прикривають хусткою рот, що призводить до поширення бактеріальних інфекцій , глистових інвазій).
■ Незнання елементарних правил безпечної роботи з предметами, правил дорожнього руху (діти беруть предмети в рот, експериментують з різними частинами тіла, небезпечними (скляними, дрібними, гострими) предметами, вибігають на проїжджу частину).
■ Невміння користуватися санвузлом (звикнувши до горщика, діти погано утримують рівновагу на новому пристосуванні, насилу одягаються, роздягаються перед посадкою на сидінні унітазу або, соромлячись звернутися до вихователя, бруднять штани).
Як навчити дитину навичкам самообслуговування?
Всі ми розуміємо, що одна справа знати, а інша справа виконувати. Тому навіть якщо напередодні походу в садок ви подивитеся крихітці лекцію про ОБЖ, навряд чи цей захід виявиться ефективною. Якщо у малюка немає звички мити руки з милом або самостійно зав'язувати шарф, навряд чи він це буде робити без нагадування, навіть якщо вміє. Відповідальність за здійснювані вчинки формується у дитини довгий час. Ви не зможете контролювати свою дитину вічно, чи не будуть його вартувати і вихователі в дитячому садку. Та це й не потрібно. Ніхто не може подбати про себе краще самого себе. Саме це правило має засвоїти ваша дитина за три роки, проведені вдома.
Тому вдома - ніякої гіперопіки. Контрольно-просвітницької функції батьків цілком достатньо, щоб домогтися чудових результатів.
Обов'язково знайомте малюка з наслідками його нерозумних дій, вчіть заздалегідь обдумувати і - що важливо - за відсутності інформації питати про наслідки дій, що викликають сумніви, дорослого перед їх здійсненням. Якщо грамотно проінформувати дитини, контрольна функція від вас може і не знадобитися.
Виховна політика батьків повинна бути спрямована на те, щоб у процесі взаємодії з навколишнім світом дитина, заручаючись підтримкою дорослого, напрацьовував певний досвід: не завжди безпосередній (навіщо нам синці та садна?), Цілком можливо, це буде ігровий експеримент.
Будьте завжди відкриті до діалогу, спокійного конструктивного обговорення можливих (навіть неправильних і небезпечних) моделей поведінки своєї дитини. Коли на якусь тему у спілкуванні накладається табу, сам по собі заборона викликає інтерес.