Як навчити дітей прибирати за собою: 6 основних кроків. Без нервів і роздратування
Умовляння, шантаж, погрози. Як навчити дітей прибирати за собою без нервів і роздратування? Такі методи є, але крім них вам знадобиться глибокий вдих, посмішка і все ж наполегливість. Батько і колумніст Патрік Коулман дає цінні підказки всім тим, у кого більше немає ідей про те, як домогтися порядку в дитячій.
Перевстановити правила
Якщо ваш традиційний метод переконання — це розмахування руками й зростаюча гучність голосу, то пора придумати щось краще. Нові правила повинні бути викладені як можна більш чітко для всіх учасників процесу. З Тоддлери доведеться їх не раз повторювати, але що б ви в цих правилах не встановили, доведеться бути послідовним. Інакше діти сприймуть це як вашу слабкість і правила перестануть бути обов’язковими до дотримання.
Насмітив — прибрав
Проблема безладу в тому, що він утворюється постійно. Тому, безлад потрібно «душити в зародку»: першим правилом нехай стане «насмітив — прибрав». Прибрав відразу. Вирізав аплікацію з кольорового паперу — прибрав обрізки тут же. Взяв нову іграшку — стару поклади на місце відразу ж. Це досить проста концепція. Ви ж теж так робите, чи не так?
Конкретне прохання
Однією з великих перешкод до успішного прибирання стане ваше стояння над дитиною і фраза: «Дитино, прибери в кімнаті». Молодші діти при цьому застигають з відсутнім поглядом, як олені у світлі фар автомобіля. У їхніх головах проноситься: «Прибери? Що? Куди? Про що ти, батько?».
Як ставити конкретні завдання:
Визначте для кожної речі її місце;
Наклейте на ящики з різними іграшками та речами етикетки зі словами або зображеннями;
Попереджайте заздалегідь про те, що прибирання гряде;
Давайте певний відрізок часу на прибирання і дотримуйтесь розкладу;
Говоріть чітко, ваша вимога не повинна бути питанням;
Давайте завдання прибрати конкретний предмет або категорію предметів;
Поясніть наслідки невиконання і розкажіть про заохочення за виконання;
Розділяй і перемагай
Повномасштабний безлад може бути страхітливим і для дорослого, і для дитини. Тут треба «їсти слона по шматочках»: дробіть завдання на дрібні доручення і домагайтеся послідовного виконання. Наприклад, спочатку попросіть прибрати по місцях всі червоні й жовті іграшки. Або трактори та машини. Продовжуйте в тому ж дусі до повної чистоти.
Трохи веселощів
Доручення по дому можуть бути прикольними. Для цього ви й купили собі круту газонокосарку, чи не так? Але що придумати для дітей? Вони ще не здатні оцінити всю статусність і технічну міць ваших електроприладів. Спробуйте додати до процесу збирання наступні елементи:
Змагання
Якщо у вас двоє дітей і більше, то тут і вигадувати нічого, вони й самі собі ці змагання організують. Ваша роль — стежити.
Інструменти
Звичайні мітелки для пилу, швабри та віники — все це може перетворитися зі звичайних помічників в магічні та інші артефакти.
Музика
Прибирати в ритмі музики — це більше енергії, більше гарного настрою і менше витрат часу. Спробуйте міняти стилі та подивитися, який ефект це матиме на дітей і їхню продуктивність: треш-метал, поп, диско.
Робота над собою
Зрозумійте, в прибиранні є та частина, яка залежить від вас. Якщо у вас нереалістичні очікування щодо швидкості та якості прибирання, вас чекає розчарування і стрес. Якщо ви почнете сердитися, дітям може сподобатися ваш драматизм. Якщо ви переробите те, що зробили вони, це їх деморалізує. Тому, варто встановити не таку високу планку як, наприклад, ви встановили б якій-небудь клінінгової компанії. Трохи безладу — це те, що буде супроводжувати присутність дитини в вашому домі багато років. І з цим можна змиритись.