Безсоння в дітей: причини й лікування
10-річна Олена цілий день гуляла на вулиці й каталася на велосипеді. Батьки думали, що після такого насиченого дня вона швидко засне. Але час уже далеко за північ, а вона все ще ворушиться в ліжку й не може заснути. Дівчинка перепробувала всі відомі їй методи, щоб розслабитися, тільки всі способи виявилися абсолютно марними.
Щодня Олена засинає з великими труднощами, і причиною цього є безсоння. Даний розлад зустрічається в дітей нечасто і має суттєвий вплив на якість життя дитини. Розглянемо все, що необхідно знати про безсоння, про його причини та методи лікування.
Що таке безсоння
Час від часу кожен з нас зіштовхується з проблемою засинання. Якщо це одиничний випадок – це ще не безсоння. Але коли труднощі зі сном повторюються впродовж довгого терміну – це може свідчити про певні проблеми.
Процес засинання складається з п'яти стадій:
Стадія 1 або поверхневий сон. Людина засинає та прокидається, реагуючи на навколишнє оточення.
Стадія 2. Рухи очей припиняються, ритм мозку й частота серцебиття знижуються. На цій стадії тіло готується до глибокого сну.
Стадія 3 або глибокий сон. Короткі дельта-хвилі переплітаються з більш швидкими, але короткими хвилями. Це одна з відновлювальних стадій, коли сняться сни. На цій стадії людина може розмовляти або ходити уві сні.
Стадія 4 – глибокий сон, коли переважають дельта-хвилі. Прокидаючись у цій стадії сну, дитина кілька секунд або навіть хвилин не може зрозуміти, де вона знаходиться.
Стадія 5 або швидкий сон. Супроводжується швидкими рухами очей. Тіло готується до пробудження. Мозок переходить в активний режим. Дитина все ще спить, але завдяки активній роботі мозку вона може перевертатися з боку на бік.
Безсоння пов'язане з недостатністю відновлюючого (глибокого та швидкого) сну. Про безсоння в дитини можна говорити, коли:
Вона погано засинає.
Часто прокидається серед ночі.
Прокидається дуже рано (близько 3 години ночі), не може знову заснути.
Усе це дуже впливає на стан організму протягом дня. Безсоння може тривати від кількох днів до 3 тижнів і довше.
Причини безсоння в дітей
Безсоння може виникати саме по собі, а може бути наслідком інших розладів. Розглянемо основні причини безсоння в дітей.
Стрес
Стрес – одна з головних причин безсоння в дітей, особливо в підлітків. Діти так само схильні до стресу, як і дорослі. Причинами стресу в них можуть бути проблеми в школі, страхи, конфлікти з однолітками тощо. Якщо дитина скаржиться на поганий сон, поговоріть з нею, постарайтеся з'ясувати, що відбувається в її житті.
Поговоріть із вчителями в школі про те, чи все в порядку в дитини. Переконайтеся в тому, що дитина не перебуває у стресовому стані вдома. Діти надзвичайно чутливі до сімейних сварок, і від цього в них може розвинутися безсоння.
Вживання медичних препаратів
Певні групи медичних препаратів, такі як антидепресанти, протисудомні засоби або кортикостероїди можуть викликати розлади прийому їжі або безсоння як побічні ефекти.
Психологічні та фізіологічні проблеми
Діти, які страждають психологічними чи психічними розладами, такими як депресія або тривожність, можуть страждати від безсоння. Також його можуть викликати фізіологічні розлади, такі як м'язові судоми, фіброміалгія (хронічний м'язовий біль), синдром обструктивного апное сну (короткострокові зупинки дихання).
Грип, хронічна астма й інші захворювання дихальних шляхів також позначаються на якості сну. Нарешті, безсоння в дітей можуть викликати розлади поведінки. Наприклад, синдром дефіциту уваги.
Вживання кофеїновмісних продуктів
Вживання напоїв, що містять кофеїн, можуть викликати в дитини порушення сну. Особливо до цього схильні підлітки, які вживають газовані напої. Порушення сну викликає й нікотин.
Домашня обстановка
Для нормального сну дитині необхідна спокійна тиха обстановка. Навіть дитині, яка зазвичай міцно спить, складно заснути під час шуму. Дитині з чутливим сном тим більше складно заснути в некомфортній обстановці.
Симптоми безсоння в дітей
Крім порушень сну й недосипання, у дитини може сформуватися справжнє безсоння. Про нього свідчать наступні симптоми:
Дитина рано прокидається вранці й сонна протягом дня.
Дитина не може сконцентруватися на завданнях удома та в школі.
Вона робить елементарні помилки через неуважність.
Прояв агресії з боку дитини.
Сильна гіперактивність.
Труднощі із запам'ятовуванням нової інформації.
Проблеми з дисципліною вдома та в школі.
Дитина дратівлива та схильна до частої зміни настрою.
Діти, які страждають безсонням, можуть відчувати сонливість та втому протягом усього дня. Цей симптом часто вказує на застудні або аутоімунні захворювання, анемію або цукровий діабет.
Як діагностувати безсоння в дитини
Немає ефективних тестів або методів діагностики безсоння в дітей. Якщо ви підозрюєте в дитини будь-які розлади сну, будьте уважні до симптомів, описаних вище. Якщо який-небудь із симптомів проявляється протягом тривалого періоду, слід проконсультуватися з лікарем.
Лікування безсоння в дітей
Лікування безсоння полягає переважно в домашньому догляді та створенні вдома сприятливої обстановки для здорового сну. Дітям і підліткам, які страждають від безсоння, призначають ліки тільки в окремих випадках, коли медикаментозне втручання є єдиним способом полегшити стан дитини. Багато ліків від безсоння не підходять дітям. Тому, перш ніж давати дитині ті чи інші ліки, поговоріть з педіатром.
Лікування без застосування ліків передбачає такі методи:
Поведінкова терапія. Когнітивна поведінкова терапія, гіпнотерапія та інші методи використовуються для лікування психологічних причин безсоння в дітей. Іноді психотерапевт працює з дитиною або з усією родиною, щоб виявити причину безсоння. Розлади сну в дитини й батьків можуть бути взаємопов'язані. Поведінкова терапія ефективна для лікування безсоння, викликаного поведінковими причинами. Безсоння може виникати через те, що дитині не вистачає присутності батьків, комфортної обстановки або заспокійливого заняття перед сном. Іноді потрібно встановити обмеження для дитини. Наприклад, у випадках, коли вона впадає в істерику через те, що не хоче лягати спати, або вимагає щось (їжу, склянку води або щоб мама перед сном прочитала ще одну казку).
Зміни в способі життя. У більшості випадків зміни в стилі життя всієї родини ефективні в лікуванні безсоння. Атмосфера в дитячій спальні повинна бути максимально комфортною. Переконайтеся, що в спальні не занадто яскраве освітлення, а температура й вологість оптимальні для сну. Годинники в спальні не повинні видавати сильний шум і тим самим заважати нормальному сну дитини. Не рекомендується ставити в дитячій кімнаті телевізор і комп'ютер.
Дотримання чіткого розпорядку дня. Безсоння може минати швидко, але деякі люди страждають від нього роками. Щоб не допустити цього, детально продумайте розпорядок дня: укладайте дитину спати та прокидайтеся в один і той же час, незалежно від дня тижня.
Спокійні справи перед сном (наприклад, купайте малюка й читайте казки). Це допоможе м'язам розслабитися, і дитина швидше засне.
За 4-6 годин до сну не давайте малюкові ніяких напоїв або продуктів, що містять кофеїн. Якщо дитина все ж прокидається серед ночі – дозвольте їй зайнятися чимось, що її заспокоїть (наприклад, почитати або порозглядати картинки) замість того, щоб просто крутитися в ліжку.
Народні засоби від безсоння
Народні засоби дозволяють уникнути залежності від лікарських препаратів. Якщо ви навчите дитину засинати без ліків, це забезпечить їй здоровий сон навіть у дорослому віці. Швидке засинання можуть забезпечити такі народні засоби:
Мішечок для сну – ефективний засіб для заспокоєння та швидкого засинання. Наповніть тканинний мішечок висушеними квітками ромашки, лаванди, троянди й екстракту лимона та кладіть біля дитячого ліжка.
Склянка теплого молока перед сном діє заспокійливо.
Чашка ромашкового чаю без цукру розслабляє та сприяє міцному сну.
Тепла ванна з декількома краплями лавандової або ромашкової олії розслабляє м'язи й допомагає швидко заснути.
Якщо дитина не виявляла фізичної активності протягом дня, їй допоможе виконання фізичних вправ. Нестача магнію в організмі заважає мозку розслаблятися й відновлюватися. Тому вечорами потрібно вживати в їжу продукти, багаті магнієм: мигдаль, гарбузове насіння, листові овочі тощо. Корінь валеріани – ще один природний заспокійливий засіб, що забезпечує міцний сон. Дитині потрібно приймати його в обмежених дозах. При правильному використанні народні засоби здатні забезпечити дитині здоровий сон.
Здоровий сон – здорове життя
Ми витрачаємо на сон третину нашого життя, тому не ставтеся до безсоння легковажно. Дитині необхідний здоровий сон для зростання й розвитку. Незалежно від того, чим дитина займається протягом дня, вночі вона повинна повноцінно відпочивати. Якщо цього не відбувається, дотримуйтеся порад, наведених вище.