Серпнева педагогічна (не) конференція 2021
Інклюзивна освіта –це не чарівна паличка, яка перетворить особливу дитину на звичайну, але вона навчить дитину жити в нашому суспільстві.
Поява дитини – найбільше щастя у сім'ї. Усі ми хочемо бачити свого малюка здоровим та розумним. Але деякі батьки згодом починають помічати, що їх дитина не схожа на інших. Реакція на звістку про те, що дитина не така, як усі – це стрес і шок для батьків. І мами, і тата віддали б усе на світі за те, щоб їхній малюк став самим звичайним. Сім'ї, в яких ростуть ці дітлахи, стикаються з труднощами, про які широкій публіці відомо не так вже й багато, а батьки, як правило, не хочуть розголошення. Найгостріше питання постає коли дитина дорослішає.
Як організувати корекційний процес, як вибрати заклад освіти?
Зараз дуже багато говорять про інклюзивну освіту. Кожна людина, незалежно від стану здоров’я, наявності фізичного чи інтелектуального порушення, має право на одержання освіти, якість якої не різниться від якості освіти здорових людей. Дитина з особливими потребами має відвідувати дитячі установи разом зі звичайними дітьми.
У своїй діяльності Центр керується Конституцією України, Конвенцією про права осіб з інвалідністю, Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», Положення про інклюзивно-ресурсний центр.
За кошти субвенції на підтримку осіб з особливими потребами відповідно до переліку, затвердженого МОН було закуплено меблі, дидактичні та корекційні засоби навчання для дітей з особливими освітніми потребами.
Для ефективної роботи ІРЦ закуплені державою новітні методики Міжнародного стандарту для обстеження дітей.
Основною метою діяльності ІРЦ є забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у закладах професійної (професійно-технічної) освіти шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини. Таку допомогу впродовж 2021 року отримали 30 дітей. З ними проведено 467 корекційно-розвиткових занять. Надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг та забезпечення їх системного кваліфікованого супроводу.
Відповідно до поставленої мети, предметом діяльності ІРЦ є проведення комплексної оцінки з метою визначення особливих освітніх потреб дитини, в тому числі коефіцієнта її інтелекту (здійснюється практичними психологами ІРЦ), розроблення рекомендацій щодо освітньої програми, особливостей психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг відповідно до потенційних можливостей дитини.
Фахівці ІРЦ провели комплексну оцінку 68 дітей, 33 повторні комплексні оцінки .
Одним із напрямів роботи Джулинського інклюзивно-ресурсного центру є надання консультативно-просвітницької допомоги батькам, педагогічним працівникам, практичним психологам, соціальним педагогам, державним та громадським установам з питань надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з ООП, починаючи з раннього віку.
Центр провадить діяльність з урахуванням таких принципів, як повага та сприйняття індивідуальних особливостей дітей, дотримання найкращих інтересів дитини, недопущення дискримінації та порушення прав дітей.
Хочемо подякувати всім, хто причетний до діяльності нашого інклюзивно-ресурсного центру, за злагоджену роботу між адміністрацією закладів освіти, педагогічними працівниками та всіма, хто небайдуже ставиться до проблем освіти і розуміє важливість підтримки дітей з особливими освітніми потребами та їх сімей.
Нелегко бути першими в новій справі. Для досягнення мети використовували різні дороги і способи пересування. Звичайно, не всі дороги було легко пройти, але вони були цікавими, неповторними.
Маю честь керувати творчою, працездатною командою педагогічних працівників – надійними, досвідченими, сумлінними працівниками, які постійно підвищують свій професійний рівень, мають сертифікати щодо роботи з дітьми з особливими освітніми потребами у напрямку інклюзивної освіти.
Надалі сподіваємось на тісну взаємодію з місцевими органами влади, закладами охорони здоров’я з метою виявлення та надання своєчасної психолого- педагогічної допомоги дітям з особливими освітніми потребами, а також з закладами соціального захисту населення, службами у справах дітей, громадськими організаціями для виявлення дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах.
Отже, наші плани на майбутнє – добру та корисну справу, яку ми розпочали, важливо продовжувати, удосконалювати та поглиблювати. Для нас дуже важливо не лише утримати, але й збільшувати темп роботи й продовжувати діяльність ІРЦ.
Бажаю усім діткам, щоб доля склалася якнайкраще, батькам сил та терпіння у вихованні дітей, педагогам бажаємо, щоб рік був легким і приємним, приніс тільки хороші моменти. Нехай в ньому буде багато нових відкриттів, всі події будуть радісними, а випадки щасливими.
До вашої уваги пропоную короткометражний мультфільм «Подарунок».
Але найважливіше - це все ж таки ставлення оточуючих. Тільки-но ми перестанемо жахатися від людей з обмеженими можливостями і позбудемося паталогії в суспільстві, яка не дозволяє нам спокійно сприймати всіх без винятку, незважаючи на індивідуальні відмінності, саме тоді кількість подібних ситуацій почне стрімко зменшуватися.
Люди з особливими потребами перестануть сидіти в чотирьох стінах, а ми з вами ще на один маленький крок станемо ближчими до держави,
в якій ми всі так хочемо жити.
Люди з особливими потребами - такі ж як і ми. Їх багато, ми їх так мало бачимо серед нас тому, що ми не вміємо бути серед них.
І на кінець такі влучні слова:
«Ті, у кого можливості обмежені, здібності – безмежні».
Не будьте байдужими до тих, хто поруч.
Дякую за увагу.