Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 17 чоловік

Особливості розвитку мовлення у дівчаток і хлопчиків

Дата: 22 березня 2021 о 08:16, Оновлено 22 березня 2021 о 08:35
Автор: Білоус Т. Г.
115 переглядів

Різниця в мовному розвитку хлопчиків і дівчаток, безсумнівно, є: вона статистично підтверджена і встановлена дослідниками різних країн.

Факт залишається фактом - різниця є, але немає єдиної думки, якому саме фактору цю різницю приписати: особливостям розвитку мозку і організму тієї чи іншої статі, чи все-таки особливостям раннього виховання. Швидше за все, істина десь посередині.

Нам же, дорослим, досить просто знати, що середньостатистична двадцятимісячна дівчинка має словниковий запас у два рази більший, ніж середньостатистичний двадцятимісячний хлопчик. А раз словник в два рази більше, то і мовного досвіду у дівчаток в цьому віці накопичується більше. Таким чином, завдяки життєвому досвіду, ми знаємо, що дівчатка раніше починають говорити: у них - у відповідному віці - більш чітка і правильна вимова, в мові раніше з'являються речення.

Все це в жодному разі не означає, що хлопчики далі не наздоженуть дівчаток. Неодмінно наздоженуть, особливо якщо їм допомагати і заохочувати до словесного самовираження. Виховуючи дітей різних статей, корисно розуміти деякі особливості, пов'язані з невеликими відмінностями в процесі розвитку мовлення. Наприклад, відрізняються переважні способи накопичення словникового запасу. Дівчата (в середньому) схильні словниковий запас «розширювати», а хлопчики - «поглиблювати». Для прикладу: дівчатка будуть намагатися охопити тему «машина-автобус-колесо-гараж-їхати-водій ...», а хлопчики - докладно і точно описати конкретну дію «машина-гараж-їхати-заїхати-приїхати-від'їхати-під'їхати...». Подібні «поглиблені» описи часто бувають складними, тому хлопчики досить часто допускають мовленнєві помилки.

Також варто зазначити, що хлопчики і дівчатка розуміють мову трохи по-різному. Наприклад, хлопчики пізніше починають розпізнавати емоційні відтінки. Нерідко батьки хлопчиків скаржаться, що сини ніяк не реагують на їхні догани. Це відбувається тому, що головна інформація, яку несе батьківська догана - емоційна, а маленькі хлопчики ще не вміють сприймати цю складову мови. Для них догана батьків зовсім не несе смислового навантаження, ніякого: неможливо десять хвилин вислуховувати, що він вліз на підвіконня! Він і так в курсі: він сам туди ліз і знає, що вліз! То про що розмовляти?

Дівчатка дещо інакші - для них якраз важливі почуття та емоції дорослого. Саме їх вони намагаються вловити, прислухаючись до мови батьків. Тому робити зауваження хлопчикам і дівчаткам має сенс по-різному. Хлопчикам треба говорити конкретно і коротко. Видавати інформацію за схемою «причина-вчинок-наслідок». Виразно і не розпорошуючись, інакше на третій хвилині він «піде в себе», і ви будете насолоджуватися монологом в порожньому театрі. З дівчатками можна говорити набагато довше, але - важливо! - тихим і спокійним голосом. Зайва ваша різкість і експресивність може справити на дівчинку занадто важке враження: вона не почує нічого «за змістом», але при цьому буде відчувати себе об'єктом поганого ставлення і нелюбові.

До речі, у вираженні емоцій теж є подібна різниця, підкріплена ще й стереотипами виховання. Дівчатка частіше висловлюють емоції словами і плачем. Хлопчики - діями, і нерідко ці дії виглядають агресивними: наприклад, від великого засмучення хлопчик може накинутися на маму з кулаками, порвати і розкидати по кімнаті невдалий малюнок, і тому подібне.

Є різниця і в сприйнятті хлопчиками і дівчатками інформації. Дівчатка сприймають думки й настанови оточуючих, виражені словесно. Саме тому у батьків складається враження, що з дівчатками легше домовитися. Хлопчики, в основному, черпають інформацію з поведінки дорослих, і часто копіюють цю поведінку. Особливо слід пам'ятати про це батькам, які, наприклад, не завжди переходять вулицю на зелене світло. Хлопчикам сказати недостатньо, їм потрібно переконливо показати, як себе поводити. На жаль, ми в цьому не завжди досягаємо успіхів.

У бесіду хлопчики і дівчатка теж вступають по-різному, тому що найчастіше роблять це з різних спонукань. Хлопчики ставлять питання, щоб отримати на нього конкретну відповідь. Дівчатка, нерідко, - просто щоб встановити контакт зі співрозмовником.

У багатьох методичних посібниках, у тому числі і в літературі, призначеній для логопедів, ми зустрічаємо суворі рамки, в які при своєму розвитку повинні укладатися діти незалежно від статі.

Нейропсихологами і психологами давно доведено, що у здорових хлопчиків і дівчаток різні шляхи розвитку мозку. Отже, їм необхідні різні програми навчання.

Ось деякі факти:

-у хлопчиків дитинство триває довше, ніж у дівчаток;

-дівчатка народжуються більш зрілими на 3-4 тижні;

-хлопчики на 2-3 місяці починають ходити пізніше, ніж дівчата;

-хлопчики на 4-6 місяців пізніше починають говорити;

-до періоду вступу до школи хлопчики «молодше» дівчаток по своєму біологічному віку на цілий рік.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.