Фрази, які не можна говорити дитині
«Рана від шаблі заживає. Рана від слів – ні» Х. Давуд.
Не один раз варто подумати перед тим, як вимовити якусь фразу. Особливо, це стосується дітей, життя яких тільки починається і надзвичайно важливо закласти в них віру в себе і свої сили.
Отже, до Вашої уваги фрази, які не можна говорити дитині.
1. «Давай я зроблю сама, у тебе все одно не вийде». Здається, нічого жахливого тут немає, адже ми просто хочемо допомогти дітям. Проте, таке ставлення сформує в дитини невпевненість у собі, що аж ніяк не допоможе в майбутньому.
Варто сказати: «Спробуй зробити сам, але якщо в тебе не вийде, можеш розраховувати на мою допомогу»
2. «Якщо ще раз так зробиш, я тебе покараю». Фраза, яку теж часто можна почути… Але навряд чи після неї дійсно було серйозне покарання. Дитина просто звикає до попереджень і знає, що ніякого покарання не буде. Тому, з часом, вони просто перестануть реагувати на неї. А коли після десяток попереджень Ви дійсно покараєте дитину, вона може серйозно образитись на Вас.
Варто сказати: « Я попереджала тебе про наслідки, тому не ображайся, але я змушена виконати свою обіцянку»
3. «Бери що хочеш, тільки не плач». Класична фраза, яку часто використовують батьки, аби заспокоїти дитину. Які від цього наслідки? Так, дитина заспокоїться, як тільки отримає бажане. Але зауважте, що в подальшому малюк буде завжди добиватись того, чого хоче, істериками, плачем і маніпуляціями.
Варто сказати: «Я розумію, що тобі дуже хочеться, але зараз у нас немає можливості дозволити собі це»
4. «Припини зараз же, кому кажу». Уявіть, що цю фразу сказали Вам. Ну як? Ви захотіли її виконати? У Вас покращився настрій? Навряд. Чому Ви тоді думаєте, що подібні слова будуть прийнятні для дитини? Сприймайте Вашу дитину як особистість, спілкуйтесь на рівних, щоб розвивати у ній почуття гідності і самоповаги.
Варто сказати: « Я бачу, що ти зараз засмучений. Давай поговоримо про це коли ти заспокоїшся»
5. «Невже ти не розумієш, що…». Ні, не розуміє. Дитині важко зрозуміти, чому «… так не можна», «… він маленький, уступи йому», «… таке буває у всіх» і т.п. Краще перемкнути увагу дитини (якщо це малюк) чи дати виговоритись (якщо це підліток) в ситуації, яка сталась.
Варто сказати: «Давай і щось пограємо» (для малюків); «Я готова тебе вислухати» (для підлітків)
6. «Ну хто засмучується через таке?». Знову ж таки, ніби типова фраза, яка не несе в собі нічого жахливого. Однак, і дорослі часто засмучуються через незначні речі, то що вже говорити про малюків? Просто прийміть це маленьке розчарування дитини і підтримайте її, щоб в подальшому не втратити довіри.
Варто сказати: « Я знаю, як тобі образливо. Мене б це також засмутило»
7. «Якщо ти такий нечемний, то я тебе не люблю». Жахлива фраза, яка дає дитині зрозуміти, що її люблять тільки тоді, коли вона хороша.
Варто сказати: «Ти зробив погано, але я все одно тебе люблю»
8. «Он в інших діти як діти, а у мене…». Ще одна жахлива фраза, яка може сформувати комплекс неповноцінності у Вашої дитини.
Варто сказати: «Я тебе люблю таким, як ти є.»