Що таке TikTok. Нова соцмережа, яка спричиняє миттєву залежність
TikTok — це не просто цифровий аналог караоке, а певною мірою дзеркало нашого буремного світу. Місце, де багато творчості та світла, але вистачає і темних закутків. Давайте розберемося, в чому ж причина його шаленої популярності?
Звісно, перше, що спадає на думку, коли йдеться про "проблемність" TikTok — це булінг, цькування. Дитина закрилась у себе в кімнаті, заспівала пісню "Let It Go" з діснеївського мультику "Крижане серце" та виклала в TikTok. Це побачили однокласники — і зацькували бідолаху за те, що вона і співати не вміє, і взагалі виглядає як потвора, і краще їй ніколи з тієї кімнати не виходити. Це такий загальний випадок — і ще досить невинний, порівняно з масштабами "темної сторони" TikTok.
Інша, більш серйозна проблема — це питання приватності. Річ у тім, що в TikTok не можна обмежити свій профіль користувача та контент у ньому лише для друзів чи обраних. У налаштуваннях приватності ти або робиш контент доступним тільки для себе, або для будь-кого, в кого встановлений додаток. У Гонгконзі вже б’ють на сполох: незважаючи на те, що за правилами TikTok віковий ценз встановлений на межі 13 років (молодшим користувачам він заборонений), 9-річні діти активно користуються додатком.
І не просто користуються, а викривають персональні дані: свої спражні імена, прізвища й адреси шкіл. І, звісно, в багато "дитячих" акаунтів надходять огидні повідомлення від дорослих, які запрошують маленьких дівчат "бути їхніми подружками" чи запитують номери їхніх телефонів. Ця проблема не нова: ще в 2017 році в Америці набула широкого розголосу історія про 7-річну дівчинку з Індіани, в якої незнайомець випрошував певні знімки через додаток Musical.ly. А 25-річного жителя Каліфорнії було засуджено за сексуальну експлуатацію дітей молодше 12 років через Musical.ly та інші додатки.
Представники TikTok на всі звинувачення в тому, що додатком користується багато збоченців, зазвичай відповідають, що весь час розширюють команду, яка займається модерацією контенту й користувачів. А ще через TikTok не можна надсилати фото та відео, тобто змусити дитину передати дані таким чином неможливо. Проблема полягає в тому, що дорослі дуже часто можуть видавати себе за однолітків тих чи інших дітей, втиратися до них у довіру — і просити номери телефонів чи адресу місця проживання.
Водночас на TikTok американського сегменту можна натрапити на безліч роликів, де малі дівчата імітують розпусну реп/треп-культуру і позують під цю музику в надзвичайно відвертому одязі. Крім того, що на цей контент потенційно можуть натрапити педофіли, він загалом спричиняє дискомфорт для більш дорослої аудиторії з консервативними поглядами.
Також на TikTok дуже багато сексизму, шовінізму, ксенофобії: словом, усі людські пороки розквітають і тут — у нібито "гумористичному" світлі. Усе це перетворює соцмережу на такий собі Дикий Захід: тут ти не застрахований ні від чого — ні від "крінжу", ні від збочинців, ні від, власне, успіху та натхнення. За дуже короткий час там можна побачити абсолютно полярні сторони нашого світу — це й заворожує користувачів, змушуючи постійно повертатись до додатку.