Що таке сенсорна інтеграція?
На ранніх етапах розвитку дитини можуть виникати порушення нервової системи (гіпер- або гіпочутливості, проблеми з координацією рухів та дисбаланс у відчутті частин тіла тощо).
Такі порушення впливають на сприйняття інформації, яка надходить ззовні через зір, слух, нюх, смак та дотик. Якщо в дитини є дисбаланс або чутливість до певних сенсорних стимулів, це заважатиме їй навчатися та розвиватись, спричиняючи постійний стрес та тривожність.
Тому необхідно збалансувати сенсорні переживання дитини та відчуття власного тіла, щоби вона могла спокійно вчитись і розвиватися без негативних і болісних відчуттів.
Сенсорна інтеграційна терапія допомагає збалансувати чутливості дитини, підтримувати правильний розвиток та адаптуватися до повсякденних завдань.
Що таке сенсорна інтеграція?
Сенсорна інтеграція ― це процес, під час якого людина сприймає інформацію через зір, слух, нюх, смак, дотик тощо та опрацьовує її. Саме завдяки сенсорній інтеграції люди можуть правильно реагувати на різні ситуації. Наприклад, закривати вуха під час дуже гучного звуку чи різко прибирати руку від чогось гарячого.
Формування сенсорної інтеграції починається вже під час внутрішньоутробного періоду розвитку дитини. Однак найбільш інтенсивно вона формується в перші 3 роки життя і триває до 7 років.
Що таке порушення обробки сенсорної інформації?
Це нейробіологічний розлад, який діагностується в дітей та дорослих, яких не лікували в дитинстві. Діти з цим розладом невірно тлумачать звичайну сенсорну інформацію (звуки, смаки, запахи, дотики). Одні відчувають надлишок різноманітних відчуттів, що може їх лякати. Наприклад, звичайна за гучністю розмова буде здаватися їм криком. Інші навпаки шукають інтенсивних сенсорних переживань. Це призводить до різних поведінкових і функціональних проблем.
Чи мають діти з розладом аутистичного спектру порушення обробки сенсорної інтеграції?
За результатами пілотного дослідження Sensory Processing Disorder Foundation, до 80 % дітей з аутизмом мають це порушення обробки сенсорної інформації.
Як визначити, чи є в дитини порушення обробки сенсорної інтеграції?
Найпершим способом визначити у дитини дисбаланс сенсорної інтеграції ― це спостереження за поведінкою.
Наприклад, якщо дитина задивляється на яскраве світло — значить у неї може бути гіпочутливість до світла. Коли вона дивиться на світло, то так себе стимулює. Якщо навпаки прикриває очі при звичайному освітлені — це не тому що вона встидається, а тому що їй боляче, й це гіперчутливість. Так само зі звуками, тканинами, текстурою їжі, запахами.Якщо дитина кричить, коли ви одягаєте на неї бавовняний светр — це не означає, що вона не вихована. Це може означати, що вона має чутливість у певній частині тіла до бавовни. І з цією сенсорною чутливістю треба працювати.
Тобто батьки мають спостерігати за дитиною, підмічати такі найменші сенсорні дисбаланси і пропрацьовувати їх під час інтеграції.
Так само важливо зауважити, що ігнорувати ці моменти не можна, бо з віком вони будуть тільки поглиблюватись і можуть значно ускладнювати життя людини.
У медичних закладах сенсорний дисбаланс визначає нейропсихолог за допомогою діагностичних методик, клінічного спостереження, а також бесіди з батьками. Отримана інформація дозволяє оцінити ступінь сенсорної чутливості дитини й розробити відповідну програму терапії.
Що таке сенсорна інтеграційна терапія?
Сенсорну інтеграцію можна проводити як вдома, так і в спеціальних сенсорних кімнатах чи разом з нейропсихологом.
Для сенсорної інтеграції можна застосовувати:
массажні щітки
ємності з крупами
сенсорні іграшки
мочалки з різним ступенем жорсткості
пледи з ґудзиками
ліхтарики й лазери
самокат, ролики, велосипед
аромалампи
дитячі вібруючі зубні щітки
Інтеграційні активності, які можна проводити вдома:
ігри з пластиліном, тістом, піною
заняття на шведській стінці
ігри з піском та водою
слухати музику, що заспокоює
ігри з тоннелями та палатками
Нейропсихолог так само використовує гру в якості мотиваційного стимулу.
Але це не проста гра. Під час занять фахівець намагається, щоби дитина чітко виконала поставлене завдання, яке допоможе їй сприймати сенсорні переживання в позитивний спосіб. Терапія допомагає дитині відчувати себе комфортно й навіть насолоджуватися новими сенсорними відчуттями, а також адаптує її до повсякденного життя й подальшого розвитку.
Чи можна вилікувати порушення обробки сенсорної інтеграції?
Інтеграційна сенсорна терапія допомагає мінімізувати прояви розладу. Дослідження показують, що регулярні заняття змінюють функцію нервової системи й покращують здатність обробки різних відчуттів.
Як проходять заняття?
Заняття проходять у спеціально обладнаній сенсорній кімнаті. Метою терапії є не навчання навичкам, а вибір і зміна видів діяльності за реакції дитини на ті чи інші відчуття. Під час терапії дитина відчуває різні звукові, зорові, тактильні, вестибулярні (положення тіла в просторі) і пропріоцептивних (м’язові відчуття) сенсорні стимули. Наприклад, фахівець пропонує дитині робити різні вправи в затемненій кімнаті або відчувати на дотик різні за фактурою поверхні.
Заняття будуються у такий спосіб, щоб стимулювати все більш складні адаптивні реакції на різні сенсорні відчуття.
До засобів, які можуть використовуватися при сенсорній інтеграції входять різноманітні іграшки, гойдалки, гамаки, м’ячі, танці та музична гімнастика, тактильні стимулятори й навіть міцні обійми.
Ми також радимо щодня робити дитині сенсорний массаж для балансування відчуттів в тілі і підготовки до занять.