Чому для дітей є такими важливими казки
Ви ніколи не замислювалися про те, чому діти так люблять казки? Навіть в наш час активного розвитку інформаційних технологій інтерес до казок, особливо які читає мама перед сном або розповідає бабуся, у них не пропадає. І до речі, дівчатка і хлопчики сприймають одні й ті ж самі казки абсолютно по-різному. Чому ж саме цей формат літератури для дітей не можуть замінити ані розповіді батьків, ані аналогічні повчальні історії з життя?
Казки відіграють ключову роль у формуванні правильного сприйняття світу дитиною. Читання казок кожен день необхідне для нормального формування сприйняття навколишнього світу у дітей – вони легко і доступно пояснюють, як влаштований навколишній світ.
Чому дітям так потрібні і важливі казки?
Всі персонажі і події в казках однозначні, і їх легко можна розділити на «хороши/поганий», «добрий/злий», а події – на «погано/добре».
У казках добро завжди перемагає зло, і зло залишається покараним, це допомагає дитині не боятися, а сміливо рухатися вперед, вірити в свої сили, відкрито посміхатися світу, знаючи, що все закінчиться добре.
Казки допомагають зрозуміти основу взаємовідносин між людьми, усвідомити, що таке любов, дружба, радість, смуток, обман, злість, і все це на простих і однозначних прикладах.
У дитячих казках багато повторень, які так люблять діти, їм подобається дізнаватися щось знайоме, відчувати передбачуваність і стабільність – це дуже заспокоює дітей. А ще всі ці багаторазові повторення допомагають малюку швидко запам'ятати казку, розвиваючи його пам'ять.
Всі ситуації в казках дуже прості і зрозумілі, вони допомагають дитині дізнатися, що таке життя, навчитися відрізняти хороше від поганого і осягнути вікову мудрість на простих прикладах, яких в навколишньому світі катастрофічно не вистачає.
Як сприймають казки хлопчики?
Ми вже говорили про те, що хлопчики і дівчатка сприймають казки по-різному, приміряючи на себе образи головних героїв. Хлопчиків казки вчать з раннього дитинства бути шляхетними: допомагати нужденним, бути добрим, чесним і чуйним. До того ж, на прикладах головних героїв, хлопчики вчаться бути сміливими, не відступати при виникненні перших труднощів і, не дивлячись ні на що, сміливо йти назустріч власним бажанням. А ще хлопчиків казки вчать азам того, як бути справжнім чоловіком, який не боїться труднощів, не здається просто так, вирішуючи проблему за проблемою.
Як сприймають казки дівчатка?
Життя і сприйняття навколишнього світу у хлопчиків і дівчаток сильно відрізняється. І якщо хлопчиків казки вчать бути шляхетними і нічого не боятися, то дівчинки, приміряючи на себе образ маленької принцеси, вчаться бути ніжними, уважними, чуйними і піклуватися про свій зовнішній вигляд. Плюс, на простих прикладах в казках показано, як важливо бути доброю, чуйною і вдячною за будь-яку допомогу.
Сучасні дослідники впевнені, що ті діти, які зовсім не читають, приречені на провал і злидні в майбутньому, тому так важливо приділяти читанню книг хоча б 15-20 хвилин на день, і не обов'язково перед сном. Також в процесі читання або після нього важливо ставити запитання дитині про те, що вона зрозуміла з казки, які висновки зробила для себе, що їй найбільше сподобалося і, навпаки, що викликало жах, печаль або гнів.
Для того щоб читання книг приносило максимум користі, постарайтеся хоча б 10 хвилин після прочитання книги приділити питанням про сюжет і події в книзі. На додаток, не показуючи ілюстрацій з книги, можна запропонувати дитині самій намалювати портрети головних героїв – все це допоможе розвинути уяву.