Ідеї та рекомендації щодо ігор та занять і з пластиліном для малюків та їх батьків
Пластилін, з нього можна виліпити, давши волю своїй фантазії, що завгодно. Тому діток, віком від одного року можна, а вірніше, потрібно знайомити з цим цікавим матеріалом. Адже ігри з пластиліном допомагають звикнути працювати з щільними і твердими матеріалами; навчають через наслідування; допомагають освоювати маніпулятивні навички; відпрацьовують нові навички та вдосконалюють вже присутні; розвивають пізнавальні здібності (увага, пам'ять, експресію), а також творче і пластичне мислення; стимулюють творчу активність.
-Приготуйте місце де ви будете займатися. Постеліть на стіл газету або залишки шпалер після ремонту.
-Дайте малюкові коробку з пластиліном. Нехай він гарненько її розгляне. Покажіть, як користуватися цим новим для нього матеріалом.
-Навчіть його розтягувати, різати, стискати пластилін, а також з'єднувати шматочки один з одним.
-Навчіть користуватися формами для виготовлення будь-якої фігурки.
-Називайте колір того шматочка пластиліну, який бере малюк. Радьте, який краще колір підібрати (жаба - зелена, колобок - жовтенький і т.д.).
-Запевняйте дитини під час гри. Виразіть захоплення його твором, помилуйтеся ним, поставте на саме видне місце, з гордістю продемонструйте родичам.
-Після гри обов'язково треба помити руки і прибрати робоче місце.
-Слідкуйте, щоб дитина не тягнув в рот шматочки пластиліну.
Так що ж можна зліпити з малюками від року?
Відщипуємо і приліплюємо
Це дуже корисне для розвитку дрібної моторики, і не тільки. Намалюйте на щільному картоні: божу корівку або мухомор, і запропонуйте малюкові приліплювати цятки на картинки; дерева і "вішати" на них яблучка.
Якщо ви любите абстракцію, намалюйте на картоні геометричні фігури і нехай дитина заповнює їх пластиліном різних кольорів.
Працюємо долоньками
Вчимося розкатувати пластилін долоньками. Ковбаски можна розкатувати двома способами: між долоньками і на столі. Із таких ковбасок можна зробити змійку, бублики, кренделі.
Скачавши зовсім тонкі ковбаски, можна викласти на картоні квіти.
Кульки потрібно розгортати круговими рухами - між долоньками або ручкою на столі. Що можна зробити з кульки? Колобка - приліпивши йому очі, рот і ручки. Сніговичка - із трьох кульок. З пластиліну різних кольорів можна зробити різні фрукти.
Відбитки на пластиліні
Дуже захоплююче заняття для малюків - робити відбитки на пластиліні різними предметами. Для цього розкатайте корж (можна використовувати спеціальні качалки, а можна і руками). На готовому коржикові можна робити відбитки кришками різної форми, пальчиками, старими гребінцем або зубною щіткою.
І найголовніше, дайте дитині можливість самому погратися пластиліном, діти самі прекрасно придумують оргінальні ідеї. Адже пластилін дає величезні можливості для творчості, а якщо щось не вийшло, завжди можна почати спочатку!
Ігри з пластиліном допоможуть розвинути у малюка дрібну моторику, увагу, посидючість, інтерес до творчості. Фахівці радять займатися в цьому віці (від 6 місяців до 2 років) 5-10 хвилин.
Важливо закінчити заняття раніше, ніж цього захоче дитина. Тоді у нього буде бажання продовжити гру пізніше. Переведіть увагу малюка на щось інше, скажіть: «Зараз нам треба поїсти, а потім ми з тобою ще пограємось».
Нагодуй курчатко
Для гри потрібне іграшкове курчатко (або будь-яка інша іграшка) та іграшкова тарілочка.
Мета: навчити дитину відщипувати маленькі шматочки пластиліну.
Хід гри: запропонувати дитині нагодувати курчати. Відщипнути маленький шматочок пластиліну і покласти на тарілочку. Запросити малюка зробити те ж саме. Наповнити тарілочку шматочками. Тепер курча може «клюнути» з тарілочки.
Скачати ковбаску
Для гри потрібно іграшкова кішечка, тарілочка.
Мета: вчити дитину катати джгутики з пластиліну на дошці і між долоньками, знайомити з червоним кольором.
Хід гри: запропонувати дитині нагодувати кішечку. Кішечка любить ковбаску. Відщипнути невеликий шматочок червоного пластиліну і на дошці розкачати ковбаску. «Пригостити» нею кішечку. Запропонувати дитині зробити те ж саме. Якщо малюк освоїв цей прийом, запропонувати скачати ковбаску між долоньками.
Зроби бублик
Ускладнений варіант попередньої гри. З'єднавши кінці джгутика, ми отримаємо «бублик», яким можна навіть «пригостити» тата!
Виклади доріжку
Для гри потрібен невеликий аркуш паперу, на якому намальована доріжка в лісі.
Мета гри: вчити дитину відщипувати маленькі шматочки пластиліну, притискати їх до поверхні.
Хід гри: запропонувати дитині викласти доріжку камінчиками. Для цього потрібно відщипнути шматочок пластиліну, покласти його на доріжку і притиснути великим або вказівним пальчиком. Коли доріжка буде закінчена, нехай по ній «прогулятися» улюблені іграшки малюка.
Сніжок
Для гри знадобиться кольоровий аркуш паперу з намальованими на ньому білою фарбою деревами.
Мета гри: вчити дитину відщипувати маленькі шматочки пластиліну, притискати їх до поверхні, знайомити з білим кольором.
Хід гри: виглянути з малюком у вікно, подивитися на що летить сніжок (або показати картинки з падаючим снігом). Запропонувати зробити сніжок самим. Відщипувати шматочки білого пластиліну і притискати їх до паперу великим чи вказівним пальцем.
Не забувайте хвалити дитину за кожне, нехай навіть незначне, досягнення. Хваліть щиро, радійте успіхам малюка, не шкодуйте ласкавих слів. Нехай ваші ігри стануть захоплюючим і цікавим заняттям і для дитини, і для вас!
Іще одна чудова ідея для тих, у кого тато може вирізати стамескою поглиблення в дощечці.
Загалом ідея в наступному: треба на фанері намалювати равлика, а раковину її зробити у вигляді спіралі.
Так ось цю спіраль на дошці треба поглибити, щоб вийшов такий шаблон у вигляді спіралі. Ну і звичайно зашліфувати все, пофарбувати акрилом або іншими водостійкими фарбами.
І запропонувати для гри малюкові.
Малюк катає ковбаски і укладає їх в спіраль. Це корисно для пальчиків малятка і розвиває орієнтацію, дає уявлення про геометрію.
Для зовсім малюків можна зробити точно такий же посібник, у вигляді божої корівки, тільки поглиблення зробити там, де будуть цятки на спинці.
Поглиблення допомагають дитячим пальчикам потрапити в потрібну точку, малюкам легше грати з такими посібниками, у них проявляється інтерес до творчості!