Готовність дитини до школи
Від того, чи готовий дитина до школи чи ні, може залежати вся її подальша шкільна доля. Готовність до школи - це не просто те, як малюк засвоює матеріал. Від рівня підготовки – як психологічної, так і фізичної – залежить, як часто дитина буде хворіти, чи будуть у неї друзі, чи зможе вона насолоджуватися процесом навчання, розкрити свій потенціал. Зрештою, як вона буде згадувати шкільні роки – з радістю чи здриганням.
Почнемо з головного – здоров'я. Школа – це завжди стрес. Це нові обов'язки, люди, незвичне навантаження. Якщо навантаження виявиться для малюка занадто складним і він буде постійно перебувати в стані стресу, це послабить імунітет. Через часті хвороби він не зможе ефективно засвоювати матеріал, це знову призведе до перенапруження і перевтоми. Виходить таке собі замкнуте коло.
Для адекватної оцінки готовності дитини до школи необхідна комплексна діагностика лікарів, а також діагностика психолога і логопеда.
Перед вступом до школи важливо оцінити такі навички:
Готовність дитини до школи
Фізичний та моторний розвиток. Для якісної участі у шкільному житті у дитини повинна бути добре розвинена координація і дрібна моторика. Від цього залежить, як вона буде користуватися ножицями і крейдою, чи не занадто складні для неї навички письма. Якщо у дитини є порушення постави, вони можуть прогресувати в шкільних умовах. Своєчасна діагностика, рекомендації з гімнастики і способу життя допоможуть не тільки виправити поставу дитини. Здорова спина – це більш низький ризик перевтоми, а значить, вчитися дитині буде легше.
Зір і слух. Важливо обстежити зір і слух дитини, щоб оцінити, чи не будуть шкільні навантаження занадто небезпечними для цього конкретного малюка. Наприклад, готовність дитини до шкільних навантажень залежить не тільки від гостроти зору. Такі зорові навички, як фокусування на об'єкті, відстеження предмета і/або тексту очима, грають важливу роль в умінні дитини адаптуватися до шкільних навантажень. Ці навички розвиваються поступово. Наприклад, вміння якісно відстежувати текст очима повністю формується приблизно до 7-8 років. Відсутність повноцінного скринінгу зору перед школою загрожує серйозними проблемами: діти вкрай рідко скаржаться на проблеми із зором, часто просто не усвідомлюють їх. Через шкільні навантаження проблема погіршується, іноді настільки, що потрібне оперативне втручання. Офтальмологи стверджують, що навіть будучи сліпими на одне око, діти все одно ігнорують проблему із зором.
Соціальний та емоційний розвиток. Чи готовий дитина адаптуватися до різноманітності соціальних ситуацій і працювати в команді? Чи не викликає необхідність ділитися іграшками занадто бурхливу реакцію?
Когнітивний розвиток. Як дитина засвоює інформацію і вирішує проблеми? Застосовує вона новий досвід? Чи орієнтується в нових ситуаціях?
Самостійність дитини. Як малюк реагує на розставання з мамою? Чи в змозі впоратися із завданням сам?
Розвиток мовлення. Від того, як розвинена мова і дикція дитини, залежать не тільки її академічні успіхи, а й те, як її будуть сприймати маленькі колеги. Можливо, у дитини є такі особливості розвитку, як дислексія (порушення здатності до оволодіння навичками читання) або дисграфія (нездатність або складність опанувати письмом). Знаючи це, батьки, разом з учителем, зможуть підібрати підходящу методику для дитини і адаптація до школи пройде без зайвого стресу, а навчання буде ефективним і цікавим.
Дикція. Якщо у малюка є логопедичні проблеми, заняття з логопедом варто провести до школи. Перш за все тому, що дуже швидко школяр досягає такого етапу розвитку, коли виконувати завдання фахівця, наприклад, весь час перебільшувати звук «р», йому стає соромно. Є ризик насмішок в школі. Тому, чим молодша дитина, тим ефективніше і менш травматичні будуть такі заняття.
Розставання. Розставання з мамою - окрема частина підготовки до школи. Якщо батьки розуміють, як важливо відпустити малюка від себе, як не травмувати його власною тривогою і сумом, як залишитися в ролі дорослого в цей складний і для батьків період, то він краще будь-яких репетиторів допоможе йому процвітати на уроках. Досвідчений психолог може підказати, як не накрутити малюка перед школою. Як випадково не налякати його. Як м'яко підготувати до майбутніх обов'язків. А головне, як батькам спокійно реагувати на перші негаразди і конфлікти.
Якщо якийсь аспект особистості дитини занадто «маленький» для школи, психологи та лікарі зможуть дати батькам рекомендації: можливо, похід в школу слід відкласти, а можливо, деякі навички варто просто опрацювати, і тоді знання будуть тільки в радість