Сколіоз у дітей: причини, профілактика
Діти часто знаходяться в неправильних позах: сюди входить не тільки сидіння за партою в шкільний час, а й положення під час виконання домашнього завдання вдома, їжі, відпочинку в ліжку, чимало часу діти приділяють комп'ютерним іграм, і це відбувається в абсолютно нефізіологічних положеннях. Тривале перебування в одній позі провокує патологічний розвиток кістково-м'язової системи, як наслідок – відбувається викривлення хребта і порушення постави.
Коли дитина дорослішає, ці дефекти тягнуть за собою проблеми з роботою організму, головні болі, передчасне «зношування» хребта і навіть остеохондроз.
Сколіоз і парта
Тривала робота за партою може негативно позначитися на самопочутті дитини в цілому і на хребті зокрема. Незважаючи на Ваші щоденні вимоги тримати спину прямо, під час Вашої відсутності дитина сяде так, щоб їй було максимально комфортно. І це вона робить не «назло» батькам, а тому, що так вона розслабляє напругу м'язів і зв'язок, що виникає в тілі. Надалі може статися закріплення напруг, фіксація анатомічних зрушень і подальше порушення постави.
Як діяти, щоб змінити ситуацію, що склалася?
Важливо організувати школяреві максимально зручне робоче місце. Допоможіть дитині розташуватися так, щоб ноги торкалися підлоги, стегна були паралельні підлозі, спину потрібно тримати рівно, висота столу – по лікоть. Монітор повинен розташовуватися напроти очей дитини.
Якщо Ваша дитина:
сидить за партою в неприродній позі,
скаржиться на болі в спині,
має асиметричний зразок руху, –
зверніться до лікаря невролога або ортопеда за консультацією.
Як ефективно допомогти дитині
Раніше, коли у дитини діагностували сколіоз, лікарі наполегливо рекомендували робити масаж і гімнастику. Існували правила, щоб масаж і гімнастика виконувалися по черзі, обов'язково дотримувалася черговість: спочатку – масаж, після – гімнастика. У разі, коли дитина продовжує перебувати в «старих» позах, м'язи швидко повертаються до свого попереднього стану.
Професійні основи допомоги дітям з моторними проблемами, з порушеннями постави і сколіозом – це аналіз ситуації самої проблеми і впливу на фактори навколишнього середовища, способу життя.
Важливо, щоб команда фахівців розробила індивідуальний план втручання для сім'ї та дитини.
Реалізує програму, як правило, фізичний терапевт. Фізичний терапевт – досить новий фахівець для нашої країни, аналітик моторного розвитку дитини та її поз, який акцентує увагу на фізіологічних умовах, необхідних для фізичного зростання і розвитку дитини і володіє професійними компетенціями і навичками для вирішення проблем.
Його завдання – навчання дитини правильним моторним зразкам і положенням, комфорту в положеннях, тренуванні м'язової сили, витривалості, балансу і рівноваги. Але найголовніше – це якість життя дитини в цілому, її внутрішня мотивація і установки. Багато уваги потрібно приділити роботі рук на столі, особливо положенню під час письма, організації режиму дня, зміні діяльності, виконання вимог і наявності домашніх обов'язків.
Найголовніше, щоб батьки отримували ті рекомендації, які дозволять їм використовувати нові стратегії для мотивації навіть маленької дитини, які допоможуть використовувати розучені на заняттях з фізичним терапевтом техніки в реальних життєвих ситуаціях.
Чим раніше виявлена проблема сколіозу, тим легше і швидше можна попередити виникнення порушень, зупинити подальше погіршення і відновити правильний моторний зразок і утримувати правильне положення тіла.