Що треба зробити для того, щоб зберегти зір дитини?
У першу чергу треба забезпечити нормальні умови навчання школяра та його фізичної активності.
Періодично запитуйте дитину, чи не стала вона гірше бачити.
Всі діти кожні 30-45 хвилин повинні робити 10-15 хвилинні перерви, під час яких дитині бажано побігати, подивитися у вікно на предмети, які розміщені вдалині.
Діти мають бути забезпечені якісними підручниками з чітким і дещо збільшеним шрифтом.
Відстань між очима і підручником або зошитом має бути не менше 40 см.
Тривалість безперервного читання залежить від віку: у перших-третіх класах 10-15 хв, четвертих-сьомих 25-30 хв і 45 хв – для учнів восьмих-десятих класів.
Обмежується також безперервна тривалість письма: не більше 5 хв для 6-7-річних, до 10 хв для 8-10-річних. Тривалість перерв – не менше як 10 хв.
Шкідливо читати лежачи та у транспорті.
Не проводити за монітором комп’ютера більше 30 хвилин на добу у початкових класах і більше 1 години у старших класах.
Обмежити перегляд телевізійних програм у будні дні. Дітям 3–4 років можна дивитися передачу, що триває тільки 15 хв. Дошкільнята можуть проводити біля екрана не більш ніж 30 хв. у день, молодші школярі – не більше години в день і 2–3 рази на тиждень.
Телевізор бажано дивитися у помірно освітленій кімнаті, на відстані 2 -3 метрів від екрана, телевізор має бути розміщений на рівні очей.
Після перегляду телепередач, як і після будь-якої зорової роботи, очам потрібний відпочинок. Забезпечити достатню фізичну активність дитини: прогулянки, заняття спортом, плаванням. Забезпечити дитині достатню тривалість сну.
Регулярно робити "гімнастику для очей".
Якісне харчування дитини збагачене продуктами, які є корисні для очей: молочні продукти, м’ясні страви, риба, достатня кількість фруктів і овочем, в тому числі чорниця, морква, журавлина, гарбузи, абрикоси, персики та різноманітна зеленина: кропива, кульбаба, шпинат, капуста, салат.
Достатня кількість вітамінів та мінеральних солей, особливо вітаміну А та Е, селену, очам потрібно в 5 разів більше вітамінів А, С, Е, ніж будь-якому іншому органу. Давно відомо, що основні компоненти чорниці разом з бетакаротином (провітамін А) є природними антиоксидантами, які сприяють покращенню функцію зору, сприяють зміцненню стінок судин ока, покращенню гостроти зору, зменшують втому очей, сприяють виробленню зорового пігменту сітківки – родопсину.
Обов’язково проконсультувати дитину в окуліста при мінімальних ознаках погіршення зору. - Як робити гімнастику для очей? Всі ці вправи є прості, але вимагають тривалого застосування з профілактичною та лікувальною метою. Можна рекомендувати наступне: 1. Закрити очі долонями на декілька хвилин, порухати очима за годинниковою стрілкою – 5-10 разів. 2. Порухати очима проти годинникової стрілки – 5-10 разів. 3. З силою заплющити і розплющити очі – 5-10 разів. 4. Швидко поморгати (покліпати) очима – 15-20 секунд. 5. Подивитися спочатку на кінчик свого носа, потім вдалину – 10-15 разів. 6. Подивитися праворуч-ліворуч, догори-донизу – по 10 разів.