Плоскостопість у дітей
Уважно оглянувши стопу маленької дитини, легко помітити, що вона майже плоска. Але це не означає, що у малюка плоскостопість. Просто стопа ще до кінця не сформована. В процесі росту, коли дитина почне ходити, вона буде змінюватися, поступово до 3-4 років приймаючи потрібну форму. Звід стопи, не видний у ранньому віці із-за шару підшкірного жиру також сформується пізніше. Плоскостопість у дітей виявляється тільки лікарем-ортопедом. Які причини хвороби і як правильно її лікувати?
ПРИЧИНИ ПОЯВИ ПЛОСКОСТОПОСТІ
Випадків вродженого плоскостопості дуже мало, близько 3%. Захворювання в основному набувається в процесі життєдіяльності при недотриманні таких правил:
Діти повинні частіше ходити босоніж, ніж у взутті. Формування склепіння стопи краще відбувається в природних умовах.
Не можна допускати виникнення зайвої ваги.
Якщо діти мало рухаються протягом дня, з-за недостатньої навантаження стопа у них розвивається неправильно.
Взуття дитині потрібно підбирати з невеликим каблучком і м'яким супінатором. Задник краще твердий.
Не дозволяйте дітям носити чужу недоношену взуття, в ній неправильно розподіляється навантаження на стопи.
Дитина має в достатку отримувати вітамін d і кальцій.
Звід стопи потрібно постійно тренувати пішими босоногими прогулянками. Ніжки хай бігають по траві, по рельєфній ґрунті. Це - запорука здоров'я ніг!
В дитячому віці кістки, м'язи і зв'язки ніг ще не зміцнілі. Дуже важливо створити умови для їх правильного розвитку, щоб зберегти здоров'я.
ВИДИ ПЛОСКОСТОПОСТІ У ДІТЕЙ
Плоскостопість по своєму походженню поділяється на вроджене та набуте. Види придбаного плоскостопості:
Паралітична. Утворюється внаслідок перенесеного поліомієліту на тлі паралічу м'язів. Чим сильніше параліч, тим більше виражене плоскостопість.
Рахитна. Виникає внаслідок перенесеного рахіту. У дитини, що перенесла рахіт, неправильно формуються кістки, в тому числі і кістки стопи. Вони ослаблюються й під тиском маси тіла деформуються. Сприяє викривленню кісток слабкий м'язово-зв'язковий апарат.
Травматична. Розвивається в результаті переломів стоп і гомілок.
Статистичне. Їм страждає найбільша кількість людей. Виникає з причини слабких м'язів і зв'язок стоп і гомілок. Характерно для людей з надмірною масою тіла, віддають перевагу взуття на дуже високих підборах або незручне взуття, проводять багато часу на ногах, що володіють спадковою схильністю до недуги.
Плоскостопість у дітей
У стопи є два зводи:
Поздовжній - від п'яти до плеснових кісток.
Поперечний - під пальцями ніг.
Своди стоп при плоскостопості
Залежно від пошкодження того чи іншого зводу, плоскостопість буває поздовжнім і поперечним. Не виключений і комбінований варіант.
Поздовжнє плоскостопість частіше зустрічається у дітей з надлишковою масою тіла. Кістки у дитини ще м'які, і під вагою тіла розм'якшуються.
Для поперечного плоскостопості характерне розширення передньої частини стопи, пальці розгортаються «віялом», приймають форму молоточків, великий палець відхиляється назовні. Характерно виникнення кісточки.
Щоб зрозуміти, які особливості розвитку плоскостопості та як правильно вибирати взуття для дитини, подивіться передачу «Школа доктора Комаровського».
СИМПТОМИ ПЛОСКОСТОПОСТІ
Батьки самі можуть виявити деякі ознаки плоскостопості у своїх дітей.
Іноді ми помічаємо, що дитина клишоногий, тобто шкарпетки стопи у нього розгорнуті назовні. Так буває, коли м'язи стопи розслаблені і не підтримують правильне її положення. Таке плоскостопість називається вальгусним.
Є привід задуматися про плоскостопості, коли при ходьбі дитина наступає на внутрішній край стопи.
Якщо ви помітили в своїх дітей такі симптоми, потрібно обов'язково відвідати лікаря-ортопеда для визначення точного діагнозу.
Дитинку до 1 року обов'язково потрібно показати лікарю в 1, 3, 6 і 12 місяців. Наступний візит буде, коли вона почне ходити. У віці старше 1 року діти повинні раз на рік бувати на огляді у лікаря-ортопеда.