ЯК ПОВИННА РОЗВИВАТИСЯ ДИТИНА З СИНДРОМОМ АУТИЗМУ ДО 3 РОКІВ
Так як дитячий аутизм впливає на багато сторін розвитку дитини, то ми особливу увагу в цьому віці повинні приділити таким сферам:
психомоторній;
емоційній;
пізнавальній.
Перш за все, для хворих на дитячий аутизм характерні порушення тонусної регуляції. Тому ви повинні проконсультуватися у фахівця і навчитися:
активізувати будь-які прояви дитини;
виконувати з малюком вправи на розподіл м’язової напруги;
володіти різними методами зняття у нього напруги.
Така робота з тілом – важливий напрям, необхідний для ефективного корекційного впливу на всебічне формування психіки дитини, тому що тонусна регуляція – це основа повноцінного психічного розвитку. Дуже важливо розвивати функції як загальної, так дрібної моторики, відчуття статистичної і динамічної рівноваги, зорово-моторну координацію. Особливо якщо ознаки аутизму у дитини 2 років були виявлені рано.
Увага! Під час занять не можна зупинятися на одному якомусь вивченою русі. Знаючи схильність малюків, що мають дитячий аутизм, до стереотипів, на кожному занятті розширюйте спектр рухів і обов’язково надавайте їм значення.
Незважаючи на те, що дитина з дитячим аутизмом дуже часто ні рухами, ні емоціями, ні звуками, ні поглядом не озивається на активність дорослих, яка спрямована в його сторону, все-таки його життя потрібно насичувати різноманітністю і емоціями. Батьки повинні постійно розмовляти з ним, причому набагато більше, ніж це було б потрібно дитині з типовим розвитком. При аутизмі у дітей будь-який прояв необхідно підхоплювати і називати. Особливо якщо симптоми аутизму у дітей до року все ж були виявлені.
Дуже добре під час різних процедур (купання, заняття, заколисування) включати спеціально підібрану музику. Непогано, щоб мама теж співала і ім’я дитини, і різні прохання до нього, і розповіді і т. Д. Адже аутисти краще реагують на музику, ніж на звичайну мову.
Розмовляти з такими дітьми необхідно спокійним і тихим голосом. А якщо хочемо дитину стимулювати до певних проявів, наша інтонація повинна бути емоційною, добродушною, без притиску і напору.
Зрозуміло, що дитина, яка страждає дитячим аутизмом, не може використовувати мову з комунікативною метою, тому батьки повинні робити це за нього, тобто: висловлювати його прохання, будувати діалоги, відповідати за нього, називати словами все, що він робить. Навіть якщо вам здаватиметься, що дитина ніяк не реагує на ваші слова, не впадайте у відчай, продовжуйте розмовляти, оформляйте словами всі дії і можливі переживання. Наприклад, дитина підходить до мами і тягне її за руку до столу, де знаходиться чашка з водою. Мама обов’язково повинна прокоментувати всі дії малюка: «Мама, дай руку. Пішли до столу. Я хочу пити. Дай мені кухоль з водою ». Вже доведено, що аутичні діти все прекрасно сприймають і добре засвоюють почуте, хоча зворотна реакція слідує із запізненням. З часом дитина навчиться розуміти, що слова безпосередньо пов’язані з діями і предметами. І тоді він сам почне оформляти ними свої думки, почуття і дії. Для того щоб дитина навчилася говорити, необхідно підхоплювати всі його звукові прояви. Прислухайтеся до того, що промовляє малюк, повторіть це і постарайтеся дати цьому сенс, назвавши схоже слово. Особливо це важливо, коли ознаки аутизму у дитини до року вже були виявлені.
Важливим напрямком в корекційних заняттях під час роботи з такими дітьми, має стати розвиток у них уваги, а саме його концентрація. Перед тим як почнемо вчити малюка цього, наголосимо на тому, що аутисти в основному використовують периферійний зір. Тому у них погляд виходить розсіяний. І тоді виникає відчуття, що такі люди дивляться крізь вас. Але для того щоб навчити когось повторювати за кимось слова і рухи, потрібно спочатку змусити його стежити за губами, виразом обличчя, а також навчити розглядати предмети. А це неможливо зробити без концентрації погляду, тобто загострення уваги.
Значить, при аутизмі дітей треба змушувати бути уважними. Для цього радимо: піднесіть долоні до скронь малюка і зробіть з них щось на зразок шор. Дитина не зможе тепер дивитися в бік, і йому доведеться свій погляд направити на вас. Ви повинні переловити його і щось промовити. Це дуже важливо для подальшого розвитку малюка. Він почне вчитися концентрувати свою увагу на предметах, людях.
Важливу роль у розвитку дітей-аутистів грає сенсорна система. Але вона у них, як правило, працює частково, так як багато її функції не включені. Тому при аутизмі у дітей можна спостерігати:
фрагментарне сприйняття зовнішньої інформації, так як вони не можуть відтворити цілісну картину всього, що відбувається навколо них;
значні труднощі під час одночасного сприйняття інформації (якщо чує, то не бачить, або ж навпаки);
зниження або збільшення порогу чутливості до зовнішніх подразників (неможливість чути звуки або дивитися на світло або їх повне неприйняття).
Як бачимо, аутизм у дітей викликає порушення, пов’язані зі сприйняттям зовнішніх стимулів, які відповідають за організацію нервової системи. В результаті таких порушень мозок не здатний сприйняти інформацію, яка надходить через органи почуттів, і узагальнити її в образи сприйняття, а потім – поняття.
Теорія сенсорної інтеграції, в свою чергу, підкреслює важливість правильного формування та інтеграції основних органів чуття: дотику, нюху, смаку, зору, слуху, а також вестибулярного апарату. Від успішного результату цього процесу залежить становлення всієї схеми тіла, координація рухів, увага, а також емоційна рівновага. Саме сукупність всіх цих процесів в подальшому стане основою таких складних процесів, як мова, здатність до читання, рахунку або письмо.
Фахівці радять використовувати терапію методом сенсорної інтеграції, яка з боку виглядає як звичайна гра. Це науково обгрунтована система занять, завдяки яким нервова система набуває здатності інтегрувати сенсорні відчуття і використовувати їх на практиці. Головне завдання таких занять – навчити мозок правильно реагувати на зовнішні подразники. Для цього можна використовувати гойдалки, платформи для тренувань рівноваги, великі м’ячі, скейтборд. Такі заняття важливі, якщо виявлені ознаки аутизму у дитини до 3 років.
Дуже корисними також можуть стати такі ігри:
Дорослі пишуть букву на долоньці, спинці, животику дитини, а малюк намагається їх відгадати.
Катання на великих м’ячах.
Стискання гумових груш.
Рухи очима за предметами, які переміщуються, за променем ліхтарика.
Навчання рахунку під час рухових вправ.
Малювання усіма пальчиками або різними предметами.
Змалювання власних частин тіла.
Копіювання фігур.
Ігри з м’ячем.
Вправи з мішенями.
Звертаємо увагу на те, що дорослі під час таких занять повинні показати дитині, яка страждає дитячим аутизмом, що світ багатогранний і прекрасний. Його можна і потрібно пізнавати кожен день. Тоді у нього з’явиться потреба дізнаватися щось нове, а значить, будуть розвиватися правильно всі органи чуття. Особливо якщо це аутизм, симптоми якого проявилися у дітей до 3 років. Даруйте дитині більше радості! Він все це зрозуміє і навчиться сприймати навколишній світ цілісною картинкою. Це дуже важливо для його подальшої повсякденної життєдіяльності в сім’ї, школі, ну а з часом – і в дорослому САМОСТІЙНОМУ житті.
Аутизм у дітей сьогодні не рідкісне захворювання. Існує багато методик лікування. Але широко визнаний у всьому світі метод корекційного впливу на дітей з аутизмом «Son-Rise», який був розроблений подружжям Кауфманн, які намагалися знайти найбільш ефективні шляхи взаємодії зі своїм однорічним сином. Весь сенс навчання полягає в тому, щоб поступово наситити життя дитини з дитячим аутизмом зовнішніми стимулами. Кауфман стверджують, що послідовні заняття обов’язково дадуть позитивний результат.
Принципи програми такі:
Приєднання дорослого до стереотипної поведінці дитини дає ключ до того, щоб його зрозуміти. Це полегшує установку візуального контакту, розвиває взаємодію і дає можливість долучитися до гри дитини.
Створення безпечного простору для роботи та гри, в якому ніхто і ніщо не відволікає увагу дитини, і підтримується атмосфера найбільш комфортна для навчання і розвитку.
Навчання дітей з аутизмом за допомогою гри сприяє ефективній і осмисленій взаємодії і спілкуванню.
Навчання і придбання нових навичок можливі лише при опорі на мотивацію дитини.
Тільки ентузіазм і зацікавленість дорослих можуть викликати у дитини стійкий інтерес до навчання, спілкування та взаємодії.
Посилити мотивацію дитини до навчання допоможе тільки безоціночне ставлення дорослих до його дій.
Продумана і послідовна робота, розпочата з дитиною в ранньому віці, обов’язково дасть позитивний результат, так як аутизм у дітей піддається корекції.
РОЗВИТОК ДИТИНИ З ДИТЯЧИМ АУТИЗМОМ ВІД 3 ДО 7 РОКІВ
Малюк підростає, і він повинен перейти до наступного етапу розвитку. Але аутизм у дітей багатоликий. Якщо дитині притаманні важкі розлади аутичного типу у вигляді безперервних стереотипних проявів, пронизливого вереску або крику, аутоагресіі або агресії по відношенню до оточуючих, то заняття слід проводити індивідуально. Але як тільки ви побачите, що дитина може перебувати з іншими дітками, так як у нього легка форма аутизму, обов’язково знайдіть можливість, щоб він продовжував навчання вже в мікрогрупі. Це надзвичайно важливо для нього. При цьому заняття в таких групах повинні проводити фахівці, яким знайомі проблеми дитячого аутизму, так як навчання необхідно наповнити усіма можливими і потрібними для малюка видами діяльності: музикою, малюванням, розвитком мови, іграми, фізичними вправами і інтелектуальними завданнями. Важливими корекційними складовими при аутизмі у дітей залишаються комунікації і взаємодія. Іноді дитину важко залучити до групових занять. Нічого страшного, нехай поки спостерігає за всім зі сторони. Але мистецтво педагога буде полягати в тому, щоб долучити його до спільної діяльності.
Досить добре на стан дитини з дитячим аутизмом впливають вправи на коні. Заняття іпотерапією стимулюють розвиток психомоторної сфери. А це, в першу чергу, володіння тонізуючою саморегуляцією, координацією рухів, почуттям рівноваги. Кінь, як правило, викликає позитивні емоції у хворих дитячим аутизмом. Під час їзди на ньому дитина повинна підлаштувати своє тіло під рухи тварини, щоб на ньому втриматися. Так з’являється новий навик, який ми розглядаємо, як взаємодію з навколишнім світом, що важливо при аутизмі у дітей.
Крім того, температура тіла коня вища за температуру тіла людини. А так як вправи на тварині виконуються без сідла, то тепло, яке дитина, що страждає дитячим аутизмом, відчуває від коня, знімає у нього напругу. Такі заняття створюють умови для того, щоб послабити аутичних захист. В результаті цього є можливість продуктивно впливати на розвиток дитини. Такі моменти добре використовувати для того, щоб провести словесний діалог, комунікацію за допомогою жестів. Адже коли у дитини зменшується психоемоційне напруження, він може сприймати інформацію ззовні. Це дає можливість всебічно розвивати дитину, яка має дитячий аутизм.
Досить копіткою повинна бути робота логопеда. Головним його завданням стає не навчання чистоті звуковимови і правильності побудови слів у реченні, а пояснення дитині, що має дитячий аутизм, навіщо потрібна мова і в чому необхідність комунікації.
Аутизм у дітей різний за причинами і ознаками, тому корекційні напрями навчання вибирають батьки, виходячи з того, які вони бачать потреби і можливості своєї дитини.
Крім спланованого плану занять та його послідовного здійснення, батьки повинні продовжувати втілювати особливий підхід взаємодії з дитиною вдома. Основна ідея – сприяти адаптації дитини, що має дитячий аутизм, до життя і продуктивним контактам з іншими людьми.
Домашнє читання може стати тим видом діяльності, який допоможе встановити емоційний контакт з дитиною і виробити певні соціальні навички. Краще читати, посадивши малюка на руки. Тактильні відчуття зміцнять контакт батьків з дитиною, який має дитячий аутизм. При цьому бажано освоювати літературні образи повільно, поетапно, додаючи їм емоційного забарвлення. Доречно читати книгу по кілька разів. Це буде допомагати дитині краще розуміти героїв, переносити ситуацію на себе, а засвоєні моделі спілкування підвищать його впевненість в собі і знизять тривожність.
Крім домашнього читання, батьки можуть застосувати і метод спільного малювання. Коли ви малюєте, то обов’язково потрібно активно описувати словами все, що зображується, терпляче пояснювати дитині, що має дитячий аутизм, послідовність малювання, називати кожен елемент. Якщо дитина не виявляє бажання малювати самостійно, дорослі допомагають йому. При спільному такому занятті батьки можуть самі намалювати, наприклад, ляльку, але «забути» зобразити їй ніжку. Вони просять дитини домалювати те, що необхідно. Така робота позитивно впливає на розвиток сприйняття і уявлень малюка, вчить його взаємодіяти з дорослими.
Корисними також будуть сімейні ритуали. Наприклад, вечірній ритуал може складатися з прогулянки по околицях, чаювання, спільного читання, масажу і т. Д. Все це буде сприяти підготовці дитини, що страждає дитячим аутизмом, до сну.
Щодня спілкуючись зі своєю дитиною, батьки особливу увагу повинні приділяти відпрацюванню у нього навичок комунікації. Багаторазове повторення, промовляння, програвання важливих для дитини ситуацій сприяє створенню у нього нових моделей реальності, які допоможуть йому в подальшому житті.