Ігри на підвищення інтелекту дошкільників
Квач, хованки, козаки-розбійники – скільки всього цікавого з дитинства ми згадуємо з посмішкою. Але чим же новеньким здивувати наших дітей?
Дитячі ігри на інтелект
«Гра на двох»
У цю гру можуть грати діти будь-якого шкільного віку, для цього потрібно скласти питання різного рівня.
Ведучому необхідно заготовити для гри досить багато питань. Рівень їхньої складності може коливатися в залежності від віку грають, головне, щоб питання не були розраховані на ерудитів, які відіграють повинні знаходити правильні відповіді шляхом логічних міркувань.
На листочках пишуться імена всіх граючих, листочки перемішуються і зсипаються в шапку. Перед провідним ставляться два столи, а за кожен з них — по два стільці. За кожний стіл сідають по два учасники, чиї імена ведучий витягує з шапки. Їм задається одне питання, і та пара граючих, яка на нього відповідає швидше, залишається за столом, інша пара залишає стіл, і на їх місце викликаються наступні двоє учасників. Якщо пара виграє три питання поспіль, вона теж залишає стіл.
Листочки з іменами тих учасників, хто вже побував за столом, відкладаються в сторону. Коли всі гравці вже побували за столами, перше коло вважається закінченим. Якщо після цього ще залишилося достатня кількість питань, можна провести те ж саме ще кілька разів, помінявши пари гравців.
Таким чином, гра не тільки розвиває інтелектуальні здібності грають, але і допомагає встановленню між ними дружніх відносин. Якщо грають незнайомі один з одним, гра допоможе їм познайомитися.
«Слідство ведуть знавці»
Зайнятися грою корисно дітям старшого віку і підліткам. Для неї потрібно кілька ведучих, бажано не з числа дітей.
Провідні задумують ситуацію: якесь кримінальне подія або таємничий випадок, а гравці повинні її розгадати, ставлячи питання, на які можна відповісти тільки «так» чи «ні» всім провідним по черзі. Гра ускладнюється тим, що один з провідних завжди бреше. Учасники про це знають, але, за правилами, вони не можуть задавати однакових або схожих питань різним провідним, таким чином, не можуть встановити відразу, хто саме говорить неправду.
«Допит» триває до тих пір, поки ситуація не буде повністю або майже повністю відновлена грають. В процесі запитань і відповідей і відбувається розвиток здібностей зіставляти та аналізувати почуте, робити висновки.
«Великі реставратори»
Призначена гра для хлопців шкільного віку. Її можна проводити на дні народження або іншому святі. Гравці діляться на дві команди, на стіну або двері вішається аркуш паперу, розділений навпіл, на ньому будуть записуватися бали команд.
Різні командні конкурси зможе придумати кожен дорослий, тут пропонується декілька можливих варіантів. Суть гри в тому, щоб по незакінченим або зміненим фразам, знаючи принцип зміни, відновити оригінал.
1 тур. Ведучий заздалегідь придумує декілька перевертнів — фраз з відомих пісень чи кінофільмів, складених із слів-антонімів. Кожній команді по черзі повідомляється такий перевертиш, а гравці повинні відновити вихідну фразу. Якщо команді це не вдається, право відповісти на питання отримує інша команда, не втрачаючи при цьому права першої відповіді на наступне питання. За кожну правильну відповідь грають отримують один бал.
2 тур. Командам роздаються заздалегідь приготовані листки з однаковими незакінченими висловами великих. Підбирати потрібно уважно: вони повинні бути зрозумілі дітям і легко завершуватися. Після закінчення деякого часу провідний збирає листи, зачитує їх вголос і вирішує, хто був ближче до початкового вислову, або, може бути, у команди вийшло навіть краще. Отримані бали виносяться на листок.
3 тур. Завдання до цього конкурсу команди готують для своїх суперників самі. Ведучий дає їм по 2-3 невеликих пропозиції (не більше 5 слів), а гравці переробляють їх, замість слів підставляючи їх визначення. Наприклад, фраза «конвалії розцвітають в травні» в підсумку може виглядати так: «Невеликі рослини з білими, сильно пахнуть квітами викидають квітки в останньому місяці весни».
Коли завдання готові, команди обмінюються ними і розшифровують фрази назад, а потім порівнюють. Суть цього конкурсу полягає не в розшифровці, а в складанні завдань, оцінюватися повинні оригінальність, якість і швидкість, проявлені при цьому. Всі виставлені бали виносяться на листочок, і підводяться підсумки.
«Най-най»
Одним з найголовніших якостей інтелекту є вміння зіставляти факти, аналізувати і знаходити свої, більш прості рішення. Пропонована гра допоможе розвинути у дітей молодшого шкільного віку це вміння.
Як і попередня, гра складається з кількох завдань, пропонованих по черзі.
Завдання 1. Ведучий пише на великому аркуші паперу такі буквосполучення: ЕСГ, ІБД, ДТ, ЮЗВ, АЗ, — і пропонує учасникам запам’ятати їх протягом 15-20 секунд, а потім прибирає листок. Після цього бажано якось відвернути учасників, можливо, заспівати з ними пісеньку або розповісти віршик.
Через кілька хвилин ведучий роздає кожному по невеликому листку і просить відтворити на пам’ять раніше вимовлені буквосполучення. Не страшно, якщо більшість не зможе цього зробити. Запам’ятати такі безглузді буквосполучення досить складно. Правильно відповість тільки той, хто здогадається прочитати їх по-іншому, з іншими проміжками: ЄС, ГИБДД, ТЮГ, ВАЗ. В цьому випадку виходять досить відомі абревіатури: ЄС — Європейський союз, ГИБДД — Державна інспекція безпеки дорожнього руху, ТЮГ — Театр юного глядача, ВАЗ — Волзький автомобільний завод.
Ведучий обов’язково повинен пояснити граючим, як можна було виконати завдання.
Завдання 2. Потрібно приготувати заздалегідь листи із завданнями по числу гравців. Ведучий пояснює учасникам правила: необхідно уважно прочитати висловлювання з пропусками, а із запропонованих варіантів відповідей вибрати той, який можна підставити в пропуски, щоб збереглися логіка і сенс. Гравці відзначають відповіді, які, на їхню думку, є правильними, потім ведучий підводить підсумки.
В якості завдання можна взяти запропоновані висловлювання або придумати інші. Суть завдань полягає в тому, щоб, проаналізувавши зміст уривка, вибрати єдино відповідний варіант відповіді.
1) Для того щоб вижити в сучасному світі, необхідно постійно опановувати величезним, з кожним днем все збільшується, обсягом …, контролювати ситуацію, швидко реагувати на всі зміни. Тут … просто необхідний.
а) їжі … холодильник, б) інформації … комп’ютер, в) грошей … банк, г) волосся … перукар.
2) З віком кішки стають менш … Якщо ваша кішка тримається осторонь, не турбуйте її. Вона сама підійде до вас, коли захоче приголубити і пограти.
а) пухнастими, б) худими, в) ласкавими, г) голодними.
3) У недавньому минулому … було не таким дефіцитом, як шоколад. Існували пломбір, дешеве фруктове в паперових або вафельних стаканчиках, крем-брюле або ескімо.
а) кави, б) вино, в) ситро, г) морозиво.
Правильні відповіді: 1 — б, 2 — в, 3 — а, 4 — в.
Бали в цій грі не головне, найважливіше — після кожного завдання пояснювати дітям правильні відповіді, щоб вони зрозуміли логічні взаємозв’язки.
«Зломщик»
Гра призначена для старших школярів. В неї можна пограти, наприклад, на уроці історії або на шкільному тематичному вечорі.
Ведучий задумує будь історична подія і називає якомога більше його характеристик: дату, місце події, учасників, причини, наслідки і т. д. Потім він задає питання по кожній з характеристик, а члени команди відповідають по черзі.
В результаті якісь характеристики будуть відомі, а щось так і не вдасться вгадати. За відомим фактам команда повинна зрозуміти, про який історичну подію йде мова.
Можна влаштувати змагання, але різним командам доведеться згадувати різні події.
«Знайди пару»
Для дітей шкільного віку.
Гра не носить змагального характеру, тому всі учасники складають одну команду. Важливо, щоб школярі обговорювали завдання в процесі пошуку вірної відповіді.
Ведучий пояснює правила: він зачитує пару слів, що є основною. Потім він вимовляє ще кілька пар, з них потрібно вибрати таку, яка за змістом передавала б співвідношення між словами в неї зі словами основної пари.
Тобто необхідно зрозуміти відповідність між словами першої пари і знайти серед запропонованих варіантів слова, які так само відповідають один одному.
Тут наведено можливі варіанти завдань, але їх можна придумати і самим.
1) ДІМ — КВАРТИРА: а) машина — колесо, б) автобус — крісло, в) квартира — кімната, г) ліс — галявина.
2) КВІТКА — ЯГОДА: а) зачіска — лисина, б) гриб — грибник, в) дощ — сніг, г) гаманець — гроші.
3) ПАПІР — МАЛЮНОК: а) картина — рама, б) листівка — привітання, в) стіл — стілець, г) слово — буква.
4) НІЧ — ДЕНЬ: а) тепло — холод, б) вода — папір, в) електрику — тепло, г) кактус — ромашка.
5) БІБЛІОТЕКА — КНИГИ: а) уряд — міністри, б) земля — роса, в) сонце — хмара, г) коробка — цукерки.
Правильні відповіді: 1 — в, 2 — а, 3 — б, 4 — а, 5 — м.
Ведучий пояснює, чому ті чи інші відповіді є правильними, і пропонує граючим самим придумати подібні завдання, відгадувати які буде він. Це дуже важливо для розвитку інтелектуальних здібностей дітей.
«Інструкції»
Гра призначена для підлітків. Буває, що багато хто стикається з інструкціями, в яких описується буквально все — аж до відкривання упаковки. Гра «Інструкції» заснована саме на таких кумедних випадках.
Ведучому необхідно заготовити якомога більше таких інструкцій. Кілька потрібно прочитати повністю для прикладу і пояснити, що мова йде саме про кумедні інструкціях, в яких написано те, що і так зрозуміло. Решта зачитуються з пропусками. Граючий, якщо у нього є варіант відповіді, піднімає руку і повідомляє його всім. Якщо відповідь неправильна, інші пробують відповісти повніше і правильніше.
З першого погляду може здатися, що інтелект тут ні при чому, але відмічено, що діти з великими здібностями розгадують такі задачки швидше і більш охоче. В процесі гри хлопці не тільки тренують свій інтелект, а й весело проводять час.
Ось кілька прикладів таких інструкцій:
1) Інструкція до гумової шапочці для купання: надягати тільки на … голову. Відповідь: одну.
2) Інструкція до замороженого пудингу: увага! Після розігріву продукт буде … Відповідь: гарячим.
3) Інструкція до люстерка заднього огляду: обережно! Всі предмети, які ви бачите в дзеркалі, насправді … Відповідь: перебувають ззаду.
4) Інструкція до пакетику арахісу: обережно! Продукт містить … Відповідь: горіхи (відповідь «арахіс» теж можна прийняти як правильний).
5) Інструкція до батареям: перед установкою батарейок в прилад … Відповідь: вийміть їх з упаковки.
6) Інструкція до пакетику лісових горішків: відкрити упаковку … Відповідь: з’їсти горішки.
«Інтелектуальний футбол»
Гра для школярів. Вона не рухома, як може здатися з назви, суть її в тому, щоб забити супернику якомога більше голів.
Як і в звичайному футболі, в кожній команді є нападники, захисники, воротар. Роль арбітра виконує ведучий. В одній команді може бути будь-яке число гравців, але не менше трьох.
Команди заздалегідь готують 10-15 питань. Ці питання не повинні бути конкретними: «Хто?» «Коли?» І т. д. Відповіді на них мають визначатися шляхом логічних міркувань. Обов’язково потрібно стежити, щоб не було логічних дуелей — наявності двох відповідей, які в однаковій мірі можуть бути вірними, інакше гол можуть не зарахувати.
Ведучий визначає, яка команда «володіє м’ячем», за допомогою монетки. Нападники цієї команди задають один з заздалегідь приготовлених питань. Команда радиться протягом тридцяти секунд, і захисники відповідають. Якщо відповідь вірний, захисники «передають м’яч» своїм нападаючим, і ті задають питання. В іншому випадку воротар може спробувати відповісти ще раз на те ж саме питання, але вже не радячись з командою. Якщо воротар «відбив м’яч», тобто відповів правильно, нападники задають інше питання захисникам, якщо помилився — гол забитий, і воротар «вибиває м’яч» своїм нападаючим, які ставлять запитання захисникам забила команди.
Якщо воротар відповів невірно, нападники обов’язково повідомляють правильну відповідь, і суддя вирішує, зараховувати гол чи ні.
Дуже важливо для команди правильно призначити воротаря, так як саме він має право останнього відповіді, а значить, і шанси врятувати команду. Гра йде до тих пір, поки питання однієї з команд не будуть вичерпані. Тоді підводяться підсумки, переможці нагороджуються.
Гра не тільки підвищує рівень інтелекту, а й розвиває навички роботи в команді.
«Цар гори»
У цю гру можуть грати як дошкільнята, так і школярі будь-якого віку, тільки питання пропонуються їм різного рівня складності. Краще, якщо учасників буде не дуже багато.
Ведучий повинен заготовити побільше питань. Гравці стають навколо стільця на відстані 4-5 кроків від нього. Бажано грати на повітрі, щоб було більше місця.
Ведучий каже: «Ви знаходитесь біля підніжжя гори. Стілець — це вершина гори. Той, хто перший підніметься на неї, той і переміг ». Далі ведучий ставить запитання по одному, той, хто знає відповідь, плескає в долоні. Хто грюкне раніше, той і відповідає.
Якщо гравець відповідає правильно, він «піднімається в гору», іншими словами, робить крок у центр кола, якщо неправильно — відступає на крок назад. Виграв вважається той, хто першим підійде до стільця і підніметься на нього.
Можна дещо урізноманітнити гру, припустимо, встановити різні «ціни» на різні за складністю питання або на різні за швидкістю відповіді. Наприклад, якщо гравець відповів протягом перших 2-3 секунд вірно, він може «піднятися в гору» на два кроки, а якщо невірно — відступити тільки на півкроку.
Виграв учасник отримує титул Царя Гори. Всі повинні називати його так весь вечір.